Wzmożone kontrole akwenów wodnych w powiecie lublinieckim

Policja zapowiada wzmożone kontrole akwenów wodnych w powiecie lublinieckim

22 czerwca 2022, godz. 12:30
źródło inf. KPP Lubliniec, zdj. ilustracyjne
Udostępnij: Kopiuj link

Wysokie temperatury i okres wakacyjny sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Należy jednak pamiętać, aby robić to bezpiecznie. Lublinieccy policjanci zapowiadają wzmożone kontrole akwenów wodnych i tzw. „dzikich kąpielisk”.

Kontrole mają zapobiegać utonięciom oraz oddziaływać prewencyjnie, by w takich miejscach nie dochodziło do popełniania przestępstw oraz wykroczeń. 

Cykliczne kontrole prowadzone będą przez dzielnicowych, których głównym celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie akwenów wodnych. Ponadto w swoich rejonach służbowych mundurowi sprawdzać będą oznakowanie informujące o zakazie wstępu i kąpieli na terenach tzw. „dzikich kąpielisk” i czy zakazy te są przestrzegane – informuje KPP Lubliniec.

Ubiegłoroczny okres wakacyjny na terenie powiatu lublinieckiego minął spokojnie, przynajmniej pod względem policyjnych statystyk. Nie odnotowano bowiem wtedy zdarzeń z kategorii utonięcia, a także nie było interwencji Policji na terenach wodnych – informował nas we wrześniu 2021 r. oficer prasowy KPP Lubliniec. Na terenie całego kraju (w okresie wakacyjnym 2021r.) odnotowano jednak 167 utonięć.

Mundurowi apelują o odpowiedzialne zachowanie nad wodą i kąpiel tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przypominają jednocześnie o podstawowych zasadach obowiązujących podczas odpoczynku nad wodą:

 • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
 • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
 • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
 • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
 • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
 • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
   

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu