Festiwal Życia 2022 w Kokotku - dzień czwarty [ZDJĘCIA]

Festiwal Życia 2022 w Kokotku - dzień czwarty [ZDJĘCIA]

8 lipca 2022, godz. 14:09
inf. pras. NINIWA, fot. Grzegorz Szpak
Udostępnij: Kopiuj link

Iść naprzód czy zawrócić? Czwartek postawił przed zgromadzoną w Kokotku młodzieżą pytania o sens swoich wyborów – i tych na trasie widowiskowego biegu, i tych najważniejszych, życiowych.

Maryja pozwoliła Bogu na wszystko. Udzielając na weselu w Kanie polecenia: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”, wprowadza ludzi w przymierze z Bogiem. Czwartego dnia Festiwalu Życia w Kokotku młodzież stanęła przed wyborem Jezusa jako Pana i Zbawiciela – nie tylko zapraszając Go jak gościa na wesele, ale czyniąc Gospodarzem swojego życia.

Przez błoto, piasek i wodę

Przez wielu uczestników najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem tego dnia, a nawet całego tygodnia, był Bieg Festiwalowicza. To była rekordowa edycja tej rywalizacji pod względem frekwencji – 350 miejsc rozeszło się na pniu – ale też najbardziej ekstremalna. Zawodnicy już na starcie byli zmuszeni do odważnego skoku do stawu Posmyk, a dalej na 5,5-kilometrowej trasie czekały na nich jeszcze różne niespodziewane przeszkody – od wdrapywania się na stromą wydmę, poprzez przekraczanie bagien, aż po brodzenie w kanale przebiegającym pod drogą krajową.

Widowiskowości wydarzeniu zawsze dodają sami uczestnicy – biegli księża, wśród nich m.in. prowincjał oblatów w bujnej peruce ze świeżych glonów i dyrektor Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku z zakwasami, siostry zakonne i zakonnicy w ubłoconych po pas strojach zakonnych, a także szef kuchni Oblackiej Przystani z czapką kucharską przyklejoną do czoła i patelnią w ręce oraz biegacze w strojach Batmana czy więźnia w pasiastej piżamie. Za linią mety wszyscy ponownie wskoczyli do wody na imprezową kąpiel. Niemniej, ekstremalna rywalizacja mogła też prowokować do duchowych refleksji.

Kiedy biegłam przez chwilę sama, przeżyłam bardzo głęboki moment, bo mogłam przemyśleć wcześniejsze odcinki, gdzie było błoto i nie dało się z niego wyjść – i przełożyć to na swoje życie – wyznaje Julia, która po raz pierwszy wystartowała w Biegu Festiwalowicza. – W życiu też czasami jest tak trudno i wydaje się, że coś jest niemożliwe do przejścia, ale jednak staje się możliwe z pomocą Boga – przekonuje.

Wybory zwyczajne i niezwyczajne

Wieczorem Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, pomocniczy biskup diecezji gliwickiej, na terenie której odbywa się festiwal. – Trudno wyobrazić sobie piękniejszą katedrę, jak przed oczami las, który stworzył Pan Bóg, i niebo, które jest łaskawe dla nas – powiedział, witając młodzież.

W kazaniu bp Iwanecki nawiązał do tematu dnia – Wybieram – wskazując młodym, że na co dzień w swoim życiu dokonują zwyczajnych, często banalnych wyborów, ale przychodzą sytuacje, kiedy trzeba – jak Maryja – dokonać wyborów nadzwyczajnych.

Bóg, dając powołanie i wyznaczając zadania, daje także łaskę do ich spełnienia. Pozwalając nam decydować w naszym życiu, Pan Bóg traktuje nas niejako partnersko, szanuje naszą wolną wolę, powołuje nas do współpracy z sobą – tłumaczył biskup.

W piątek wieczór uwielbienia, w sobotę – wieczór koncertów

Dziś rozpoczął się piąty dzień festiwalu. Prelegentem na porannej konferencji był o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, teolog duchowości małżeństwa i rodziny, po południu odbędą się ostatnie zajęcia w ramach warsztatów oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a wieczorem Mszy św. będzie przewodniczył o. Paweł Zając OMI, prowincjał Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce. Dzień zakończy się muzycznym wieczorem uwielbienia (początek o 20:30, nie są wymagane wejściówki – wstęp wolny).

Festiwal Życia w Kokotku potrwa do niedzieli. Zainteresowani udziałem w wydarzeniu ciągle mogą jeszcze kupować pakiety jednodniowe oraz wejściówki na sobotnie koncerty Kamila Bednarka i TAU – dostępne są one zarówno w sprzedaży online, jak i stacjonarnej (na miejscu możliwa jest tylko płatność gotówką). Wszystkie szczegóły i aktualności na www.festiwalzycia.pl.

Galeria: Festiwal Życia 2022 - dzień 4

fot. Grzegorz Szpak fot. Grzegorz Szpak fot. Grzegorz Szpak fot. Grzegorz Szpak fot. Grzegorz Szpak
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu