„Alejchem Szalom” Lubliniec

„Alejchem Szalom” powraca na rynek miejski w Lublińcu

2 sierpnia 2022, godz. 13:33
inf. pras. MDK Lubliniec, fot. Atelier
Udostępnij: Kopiuj link

12 sierpnia na lublinieckim rynku widzowie po raz kolejny zobaczą spektakl „Alejchem Szalom” w reżyserii Agnieszki Raj-Kubat. Sztuka wraca po czterech latach, aby upamiętnić  80. rocznicę śmierci Edyty Stein, patronki Lublińca.

Ten rok upływa pod znakiem 750-lecia Lublińca, ale także 80. rocznicy śmierci patronki miasta, Edyty Stein. Z tej okazji spektakl „Alejchem Szalom” znów pojawi się na lublinieckim rynku. Zagrają w nim aktorzy Teatru po Pracy i Młodzieżowej sceny teatralnej. Pojawią się również zawodowi aktorzy: reżyserka spektaklu, Agnieszka Raj-Kubat oraz Krzysztof Korzeniowski, aktor związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu. Fabuła sztuki okraszona jest żydowską muzyką i pieśniami. Będziemy mogli je usłyszeć w wykonaniu bandu w składzie: Magdalena Stemarowicz, Kamil Adamczyk, Marcin Kita i Marek Sklarczyk.

Spektakl „Alejchem Szalom” opowiada losy rodziny żydowskiej z uwzględnieniem sylwetki Edyty Stein. Jej postać jest mocno związana z historią Lublińca, które stanowiło rodzinne miasto jej matki. Tutaj Edyta, jako młoda dziewczyna, przyjeżdżała odwiedzać dziadków i krewnych. W Lublińcu znajduje się też Muzeum Edyty Stein oraz Sanktuarium pod jej wezwaniem. 

Spektakl swoją premierę miał 2018 roku właśnie na Rynku Miejskim w Lublińcu. W przedsięwzięciu wzięło wówczas udział blisko 40 osób. Niezwykły klimat sztuki przywołał tęsknotę za ludźmi, którzy niegdyś tworzyli nasze miasto – rodzinami żydowskimi, kupcami, za ich językiem i folklorem. Warto przytoczyć słowa dr Janusza Hurnika, które napisał po premierze: „Dziękuję za wieczór niesamowitych wrażeń i wzruszeń. Za wywołanie tęsknot za światem, który żyje teraz jedynie w wyobraźni Twórców i ich wrażliwości. Pora by wszystko to przegadać, przeszeptać i pomilczeć”. 

Aktorzy mieli już okazję zagrać sztukę w tym roku. Otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału  w Międzynarodowym Spotkaniu Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „ŹRÓDŁO”. 24 czerwca wystąpili na rynku w Dobrodzieniu.

- Powrót spektaklu na lubliniecki rynek zawdzięczamy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje. Edycja 2022”. Dzięki niemu „Alejchem Szalom” pojawi się także we Wrocławiu, w którym ogłoszono rok 2022 Rokiem Edyty Stein – napisała Agata Woźniak-Rybka, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu.

Spektakl „Alejchem Szalom” odbędzie się 12 sierpnia o godz. 20.00 na rynku miejskim w Lublińcu. A już 14 sierpnia będzie można go zobaczyć we Wrocławiu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje. Edycja 2022”. 

plakat: MDK Lubliniec

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu