W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią artyści z różnych stron świata

W siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpią artyści z różnych stron świata

24 sierpnia 2022, godz. 10:23
inf. pras. ZPiT „Śląsk”
Udostępnij: Kopiuj link

Od 29 sierpnia do 4 września potrwa druga część Międzynarodowych Dni Folklorystycznych „Śląskie bez granic”. W ramach Festiwalu, w czerwcu, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” gościł już artystów z Ukrainy, Litwy i Macedonii Północnej, którzy wystąpili w Koszęcinie oraz w Raciborzu, Olzie, Wodzisławiu Śląskim, Kuźni Raciborskiej i Radlinie. Podczas drugiej odsłony Festiwalu na scenie pojawią się artyści z Ekwadoru, Chile, Burundi oraz Turcji. Wstęp na większość koncertów jest wolny. 

Organizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny festiwal folklorystyczny „Śląskie bez granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne 2022” to kreatywne podejście do kultury narodowej i ludowej. Przenikające się wzajemnie wpływy różnych kultur mogą stanowić bardzo ciekawy materiał do wykorzystania przez choreografów, kompozytorów i pedagogów na co dzień pracujących z zespołami folklorystycznymi.

Podczas spotkań z kulturą innych narodów odbędą się warsztaty i koncerty, które będą okazją do bezpośredniego spotkania miłośników tradycji i folkloru. Zadaniem Festiwalu jest dotarcie do młodego pokolenia (zarówno uczestników, jaki i do widzów), integracja międzynarodowego środowiska folklorystycznego, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z zespołami folklorystycznymi, rozwijanie wrażliwości estetycznej młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z folklorem. Założenia Festiwalu wpisują się w strategie Województwa Śląskiego oraz rozwoju turystyki na terenach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki kulturowej opartej na niematerialnym dziedzictwie spuścizny ludowej.

Na wszystkie wydarzenia festiwalowe zapraszają - gospodarz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz partnerzy Festiwalu: CIOFF - Polska Sekcja Stowarzyszenia Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej, a także Stowarzyszenie Kultury Raciborskiej „Źródło”, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Stowarzyszenie MSFF.pl z Katowic. Dyrektorem Festiwalu jest Jarosław Szczęsny, radny sejmiku województwa śląskiego.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego, a Patronatem Honorowym objął je Pan Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

PROGRAM FESTIWALU:

Koszęcin - Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny (namiot koncertowy)

  • 29 sierpnia (poniedziałek) godzina 19.00, Zespół Folklorystyczny "Markani" z Ekwadoru 
  • 30 sierpnia (wtorek) godzina 19.00, Zespół Tańca Ludowego  "Atakoy" z Turcji
  • 31 sierpnia (środa) godzina 19.00, Narodowy Zespół Taneczny z Burundii
  • 1 września (czwartek) godzina 19.00, Folklorystyczny Zespół Artystyczny z Chile  

Racibórz - Raciborskie Centrum Kultury:

  • 2 września (piątek) godz.18.00 - Koncert Galowy Festiwalu, Bilety w cenie 5 zł 

Częstochowa – Plac Biegańskiego: 

  • 3 września (sobota), godz. 18:00 - Koncert Galowy Festiwalu
  • 4 września  (niedziela): 16.00 - Bełsznica w Gminie Gorzyce, 17.00 - Gołkowice w Gminie Godów

Galeria: Międzynarodowe Dni Folklorystyczne „Śląskie bez granic” 2022 - plakat

Międzynarodowe Dni Folklorystyczne „Śląskie bez granic” 2022 - plakat, źr. ZPiT
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu