W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbył się koncert upamiętniający Edytę Stein

W Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbył się koncert upamiętniający Edytę Stein

12 września 2022, godz. 10:15
inf. pras. MDK Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Przepiękny koncert z okazji Rosz ha-Szana oczarował lubliniecką publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury. Lubliniec był pierwszym przystankiem niezwykłej trasy koncertowej upamiętniającej Edytę Stein.  

8 września w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu królowała muzyka klasyczna. Na scenie pojawili się wspaniali artyści: pianiści Maurycy Huf i Jerzy Owczarz, dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych oraz mezzosopranistka Marie Bieber. Był to pierwszy zagraniczny koncert solistki. Wielką niespodziankę stanowiło wykonanie przez nią polskiej pieśni „W śnie”, której autorem jest Henryk Melcer-Szczawiński. W repertuarze znalazły się także utwory takich kompozytorów, jak: George Henschel, Maurycy Moszkowski, Felix Mendelssohn, Gustav Mahler i Georges Bizet. Wszystkich kompozytorów łączy żydowskie pochodzenie. Pojawił się także Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Przepiękna muzyka koiła zmysły i poruszała serca publiczności, która nagrodziła artystów gorącymi owacjami.

Koncert w Lublińcu rozpoczyna trasę koncertową z okazji Rosz ha-Szana. Koncerty odbędą się kolejno w siedmiu miastach Dolnego Śląska i Wolnego Państwa Saksonia: Dreźnie, Wrocławiu, Dusznikach, Żytawie (Zittau), Nowogrodźcu i Zawidowie. Są to miasta związane z życiem Edyty Stein. Wrocław to jej rodzinne miasto. Z Lublińca pochodziła matka Edyty - Augusta z domu  Courant. W Zieleńcu, obecnej dzielnicy Duszników-Zdrój, Edyta Stein spędzała swój urlop. W Dreźnie na dworcu kolejowym spotkała niemieckiego filozofa, Hansa Lippsa.  

- Edyta Stein była inspiracją dla stworzenia tego muzycznego projektu, na który składają się dwa cykle koncertowe: cykl wrześniowo - październikowy Rosz ha-Szana, czyli Żydowski Nowy Rok oraz cykl grudniowy „Cicha noc”. Chcemy w ten sposób pokazać, że korzenie Edyty Stein sięgają dwóch religii: judaistycznej i chrześcijańskiej – powiedział Jerzy Owczarz, dyrektor artystyczny Dolnośląskich Salonów Muzycznych.

Koncerty z okazji Rosz ha-Szana mają konwencję salonu muzycznego przełomu XIX i XX wieku. Przepiękne melodie oddają klimat ówczesnego Wrocławia. Edyta Stein była miłośniczką muzyki i chętnie uczestniczyła w koncertach. W jej rodzinnym domu zwyczajem była gra na fortepianie. Utrzymywano też kontakt z kompozytorami: Maurycym Moszkowskim i George’m Henschelem. 

- Mówimy o koncertach salonowych, dlatego że w domy przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu również znajdował się salon muzyczny, gdzie rodzina Steinów grała, śpiewała, świętowała i spotykała się ze znajomymi. Cieszymy się, że razem z Lublińcem możemy obchodzić „Rok Edyty Stein 2022” i wspólnie upamiętnić tę niezwykłą postać – podkreśliła Joanna Hajłasz z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Projekt salonów muzycznych „Rok Edyty Stein 2022” realizowany jest przez Centrum Historii Zajezdnia we współpracy z Dolnośląskimi Salonami Muzycznymi i Towarzystwem im. Edyty Stein. Partnerem głównym jest Hillersche Villa gGmbH w Zittau. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu