Akustyczne lamele ścienne - kiedy warto wybrać?

Akustyczne lamele ścienne - kiedy warto wybrać?

5 października 2022, godz. 7:31
Materiał zewnętrzny, fot. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Planując aranżację wnętrz - zarówno domu, mieszkania, jak również przestrzeni publicznych - coraz większą wagę przywiązujemy do wygody. Postulat ten znajduje odzwierciedlenie również w odniesieniu do komfortu akustycznego. To jedna z przyczyn, dla których w naszym otoczeniu pojawiają się lamele akustyczne. Łączą one funkcję dekoracyjną z praktycznym zastosowaniem. Sprawdź, czy i kiedy warto się na nie zdecydować. Na co zwrócić uwagę, wybierając lamele?

1. Lamele akustyczne - co je wyróżnia?
2. Jak działają lamele akustyczne?
3. Kiedy warto zdecydować się na lamele akustyczne?

Lamele dostępne na rynku przyjmują różne formy - zwróć uwagę, że nie każdy model ma właściwości akustyczne. Takimi cechami wyróżniają się na przykład lamele akustyczne na filcu, o których więcej przeczytasz na https://www.asound.pl/akustyka-pomieszczen/akustyczne-lamele-scienne-akuwall/.

Lamele akustyczne - co je wyróżnia?

Aby lamele były akustyczne, muszą zostać wykonane z materiałów, które nadadzą im takie właściwości. Przykładem są wspomniane wyżej modele powstałe z drewna i filcu, o wysokim współczynniku pochłaniania dźwięku. Takie wzornictwo jest ponadczasowe, dlatego detal doskonale odnajdzie się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Wpisuje się w modę na ekologiczne wnętrza.

Listwy dekoracyjne w formie lameli w pewnym stopniu nawiązują do PRL-owskiej boazerii, jednak prezentują się znacznie bardziej nowocześnie. Są przy tym łatwe w montażu, zapewniają dobre właściwości termiczne, przyjemne wrażenia wizualne i dotykowe.

Jak działają lamele akustyczne?

Działanie lameli akustycznych jest bezpośrednio związane z ich konstrukcją. To właśnie zastosowanie filcu sprawia, że materiał pochłania dźwięk, ograniczając jego rozchodzenie się i eliminując uciążliwy pogłos. Tym samym akustyka wnętrza zostaje usprawniona, korzystnie wpływając na komfort osób w nim przebywających. Im grubszy filc, tym lepsze będą jego dźwiękochłonne właściwości.

Kiedy warto zdecydować się na lamele akustyczne?

Odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Któż z nas nie zmagał się nigdy z kłopotliwym pogłosem w firmowym open space? Kto z mieszkających w bloku nie doznał nieprzyjemnych skutków braku optymalnego wyciszenia sąsiedniego pokoju? Komu przyjemności ze słuchania muzyki czy korzystania z kina domowego nie zaburzył niepożądany odbijający się od ścian dźwięk? Wszystkie te bolączki pomogą zniwelować właśnie lamele akustyczne. Dodatkowo korzystnie wpłyną one na estetykę, dekorując ścianę, a nierzadko także maskując wizualnie jej nierówności.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu