Aluminiowe płyty kompozytowe dibond i metody ich obróbki

Aluminiowe płyty kompozytowe dibond i metody ich obróbki

1 grudnia 2022, godz. 7:46
Materiał zewnętrzny/ zdj. unsplash.com
Udostępnij: Kopiuj link

Dibond to aluminiowe płyty kompozytowe, które najbardziej znane są z zastosowań w branżach takich jak reklamowa czy meblarska. Dziś chcemy jednak zwrócić uwagę na łatwość obróbki i potencjał w realizacji o wiele większe ilości kreatywnych projektów. Sprawdź, jakie informacje udało nam się zebrać!

Dibond - aluminiowe płyty kompozytowe do wielu zastosowań
 
Dibond to jeden z rodzajów płyt warstwowych. Mówiąc dokładniej, każda płyta składa się w istocie z dwóch aluminiowych warstw wierzchnich, pomiędzy którymi umieszcza się polietylenowy rdzeń. Dzięki swojej budowie tworzywo to zyskuje dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym pozostaje lekkie. Nadaje się do zastosowań głównie wewnętrznych, ale przy spełnieniu określonych warunków można go także stosować na zewnątrz. Co więcej, występuje w wielu kolorach. Bardzo duże możliwości daje np. czarny dibond, który można kupić zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem.
 
Dibond zazwyczaj stosowany jest w tworzeniu części mebli lub też systemów reklamowych i wystawienniczych. Z tych aluminiowych płyt kompozytowych mogą jednak korzystać nie tylko profesjonalne firmy zajmujące się wyżej wymienionymi usługami. Jest to materiał z jednej strony bardzo trwały, ale z drugiej zaskakująco łatwy w obróbce, dlatego śmiało mogą sięgać po niego wszyscy miłośnicy majsterkowania, dekorowania wnętrz czy też realizowania własnych odważnych kreatywnych pomysłów.
 
Jak obrabiać dibond? Czy można robić to samodzielnie? 
 
Kolorowy, biały czy czarny dibond można w łatwy sposób dostosować do swoich preferencji poprzez nadanie płytom odpowiedniego kształtu. Arkusze tego tworzywa można giąć, przycinać, a także obrabiać za pomocą frezarki. Ta ostatnia metoda pozwala na nadanie płytom nawet najbardziej wymyślnych, precyzyjnych kształtów. Wśród urządzeń polecanych do obróbki dibondu znajdują się m.in. frezarka górnowrzecionowa oraz frezarka do aluminiowych płyt warstwowych.
 
Wszystkie czynności związane z obróbką płyt dibond można wykonać samodzielnie. Z pewnością wiadomość ta ucieszy wszystkie osoby, które chciałyby wykorzystać ten materiał do własnych eksperymentów w przydomowym warsztacie. Nie każdy jednak posiada do tego odpowiednie narzędzia lub czuje się na siłach, by podjąć się obrabiania arkuszy. W takim wypadku zawsze można zdecydować się na usługę profesjonalnego frezowania płyt. Bez względu jednak na to, czy zajmiesz się obróbką arkuszy od A do Z, czy jedynie  wykorzystasz profesjonalnie przygotowane wcześniej płyty, kolorowy, biały czy czarny dibond może stać się wspaniałym dopełnieniem Twojego kolejnego pomysłowego projektu!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu