Reklama Lubliniec Info
Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią. Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci i młodzieży [ZDJĘCIA]

30 listopada 2022, godz. 13:07
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci i Młodzieży, w Lubitece odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią – biegaczem, pisarzem i podróżnikiem. Biblioteka gościła uczniów lublinieckich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 

Tomasz Sobania to młody dwudziestoczteroletni człowiek, który jest autorem czterech książek. Zaczął pisać w zwykłych zeszytach mając zaledwie 14 lat i choć pierwsze próby trafiły do szuflady, to już za drugim razem zabrał się do pisania profesjonalnie – na komputerze i systematycznie – przynajmniej jedną stronę dziennie przez ponad pół roku. 

Mając już gotowy i sprawdzony tekst, nadal nie miał najważniejszego – pieniędzy na wydanie książki. Tomek jednak sobie z tym poradził, organizując zbiórkę na internetowym portalu, co pozwoliło mu wydać pierwszą książkę pt. „Speculo". Miał wtedy 17 lat. Na drugą książkę pt. „Nowy świt" nie trzeba było długo czekać. 

Pisanie to nie jedyna pasja Tomka. Na swoje 18-ste urodziny postanowił zrobić coś niezapomnianego i przebiegł 30km, rok później biegał już w maratonach. Na swoim koncie ma bieg przez całą Polskę - z Zakopanego do Gdyni, bieg z Polski do Rzymu i z Gliwic do Barcelony. O tych wyczynach prowadzący opowiadał podczas spotkania. 

Biegi łączy z pomocą potrzebującym. Dla przykładu, bieg z Częstochowy do Rzymu był akcją zbiórki pieniędzy dla 9-letniej Hani chorej na nowotwór mózgu. Tomek zakończył go sukcesem, spotykając się na audiencji z samym papieżem Franciszkiem, któremu przekazał list od chorej dziewczynki. Pokłosiem tych biegów są książki: „7 dni i 300 km biegu. Opowieść 19-latka" oraz „Biegiem z Polski do Rzymu". 

- Czasem, aby spełnić marzenie, trzeba poruszyć niebo i ziemię, zmierzyć się z wieloma trudnościami i chwilami zwątpienia - mówił Tomek. 

Młody autor opowiedział o swojej wytrwałości, przygodach i satysfakcji z realizacji marzeń. Na swoim przykładzie pokazał młodzieży możliwości, jakie drzemią w każdym z nas, drogi rozwoju oraz to, że sami możemy kreować świat w którym żyjemy. Podkreślał, że pochodzi z malutkiego miasteczka Toszka i wszystko osiągnął tytaniczną pracą i konsekwencją. Opowiadał o tym, jak odważył się też aplikować do konkursu na Rejs Niepodległości, który wygrał i razem z kilkuset innymi młodymi ludźmi przepłynął Ocean Atlantycki. 

Na koniec spotkania zachęcił młodzież, żeby im „się chciało chcieć", nie zrażali się niepowodzeniami i podążali za głosem serca. 

Mamy nadzieję, że spotkanie z naszym gościem będzie dla młodych ludzi źródłem inspiracji, wyznaczaniem sobie celów i wytrwałym dążeniem do nich. Pokazaniem, że pasje mogą być bardziej atrakcyjne niż komputer, gry komputerowe i telefon! – napisała Lubiteka.

Zdjęcia ze spotkania znajdują się w galerii poniżej.

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

Galeria: Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią w Lubitece

Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią/ zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią/ zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią/ zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią/ zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie autorskie z Tomaszem Sobanią/ zdj. nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu