Trudna sytuacja SP ZOZ w Lublińcu. Rada Powiatu apeluje o zwiększenie ryczałtu dla szpitala

Trudna sytuacja SP ZOZ w Lublińcu. Rada Powiatu apeluje o zwiększenie ryczałtu dla szpitala

24 listopada 2022, godz. 8:52
źródło: Starostwo Powiatowe w Lublińcu/ zdj. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

W związku z niepokrywaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów leczenia pacjentów powiatu lublinieckiego radni podjęli uchwałę w sprawie zwiększenia ryczałtu dla SP ZOZ w Lublińcu – czytamy na stronie Starostwa Powiatowego. Sytuacja finansowa szpitala określana jest jako dramatyczna.

W 2021 r. szpital poniósł stratę na poziomie 7.895.000 zł, natomiast na dzień 31.08.2022 r. strata szpitala wynosiła już prawie 8 mln zł, przekraczając tym samym poziom straty za cały ubiegły rok. Wartość zobowiązań na dzień 31.08.2022 r. wyniosła ponad 51 mln złotych – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Czytamy również, że z dniem 1 lipca 2022 r. ustawodawca zobowiązał szpital do przyznania podwyżek wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, jednak nie zapewnił finansowania w całości tych podwyżek. Wysokość środków, którą szpital musi przeznaczyć na realizację zapisów ustawy podwyżkowej wynosi 535.000 zł miesięcznie, natomiast kwota, którą SP ZOZ w Lublińcu otrzymał z NFZ na realizację podwyżek i pokrycia kosztów inflacji wynosi 364.000 zł średniomiesięcznie.

Rada Powiatu w Lublińcu apeluje i prosi o natychmiastowe zwiększenie ryczałtu dla Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lublińcu. Argumentuje to niepokrywaniem i niesprawiedliwym podziałem środków finansowych przeznaczonych na leczenie pacjentów. Szczegóły oraz pełne uzasadnienie uchwały można przeczytać >TUTAJ< .

Radni Rady Powiatu zatwierdzili także program naprawczy SP ZOZ w Lublińcu, który jest określany również jako „program na przetrwanie szpitala”. Dyrektor placówki Marek Augustyn wyjaśniał:

- Jedną z możliwości ograniczenia strat szpitala jest wydzierżawienie pomieszczeń w związku z uruchomieniem pracowni RTG i TK. Planowana jest również optymalizacja polityki kadrowej, co będzie wiązało się ze zmianami warunków pracy i płacy pracowników, a co – jak mówi dyrektor – spotkało się z dużym oporem załogi. (źródło: Starostwo Powiatowe w Lublińcu)

Szanse na zwiększenie przychodów daje także rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, która rozliczana jest bezlimitowo. W najbliższych miesiącach szpital planuje wydłużyć pracę poradni zwiększając tym samym dostęp do opieki specjalistycznej dla pacjentów. Planuje się również otworzenie nowych poradni.

Jak czytamy dalej, program naprawczy zawiera także informacje o restrukturyzacji zadłużenia długoterminowego i obniżenia kosztów odsetek od pożyczki. Szpital prowadzi w tej kwestii rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przypominamy także, że Szpital Powiatowy w Lublińcu przyłączył się do akcji „Czarna Polska Jesień”, w której szpitale powiatowe zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego zwracają uwagę na krytyczną sytuację finansową placówek. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu