Problem z wypadającymi włosami. Jak sobie z tym radzić?

Problem z wypadającymi włosami. Jak sobie z tym radzić?

28 listopada 2022, godz. 13:43
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Jeśli tracimy dziennie od 50 do 100 włosów, możemy wówczas mówić o ich nadmiernym wypadaniu. Od czego mogą wypadać włosy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem na taki stan rzeczy może mieć wpływ wiele czynników.

Mogłaś pochwalić się dawnej bujną czupryną, a dziś, gdy czeszesz włosy, przeraża Cię ich znaczna ilość, która zostaje na szczotce? Wpływ na taki stan rzeczy mogą mieć różne czynniki.

Od czego mogą wypadać włosy?  – wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, często, gdy spogląda w lustro lub gdy zauważa, że szczotka po każdym czesaniu wymaga czyszczenia. Czynników jest wiele. Może być odpowiedzialny za to wzmożony stres i przemęczenie, nieodpowiednia dieta (oparta na wysokoprzetworzonych produktach), zażywanie używek, źle funkcjonująca gospodarka hormonalna, problemy z tarczycą, anemia, zażywane leki, nieodpowiednia suplementacja, choroby skóry głowy czy też nieodpowiednia pielęgnacja. Zanim podejmiemy jakieś działania, musimy ustalić, co sprawia, że włosy są słabsze i podatne na wypadanie. 

Jeśli chcemy podbudować ogólną kondycję naszych włosów i wpłynąć na porost mieszków włosowych, powinniśmy zadbać o kolagen. Jest to białko podporowe tkanek. Kolagen wpływa na jędrność i gęstość skóry, w tym także tej na głowie. Niestety z wiekiem ubywa nam kolagenu, dlatego powinniśmy pomyśleć o jego suplementacji. Kolagen doskonale wpływa nie tylko na stan włosów, ale też skóry i paznokci. Dostarcza bowiem niezbędnych aminokwasów, a te odżywia cebulki włosowe. Na włosy kolagen możemy stosować w postaci maski. W aptekach i drogeriach możemy kupić produkty do pielęgnacji właśnie z kolagenem. Po umyciu włosów i skóry głowy taki kosmetyk należy delikatnie wmasować i pozostawić na określoną ilość czasu, minimum kwadrans. Następnie należy dokładnie spłukać preparat. Niektórych produktów z zawartością kolagenu nie trzeba spłukiwać – zawsze należy ze zrozumieniem przeczytać ulotkę dołączoną do produktu, tam producent opisuje, jak należy postępować w przypadku danego kosmetyku.

Osłabione i suche włosy po farbowaniu oraz stylizacjach

Wpływ na złą kondycję ma często też koloryzacja. Suche włosy po farbowaniu stają się bardziej matowe, zwiększa się ich porowatość, a w wyniku stają się osłabione i zaczynają wypadać. Dlatego warto sięgać po farby bez amoniaku, z dobrym składem, które nie będą niszczyć kosmyków.

Wpływ na wzmożone wypadanie włosów może mieć też ich nieodpowiednia stylizacja. Zwłaszcza panie zaczynają nadmiernie tracić kosmyki wskutek ich uszkodzeń mechanicznych. Kiedy dochodzi do takich uszkodzeń? W trakcie zabiegów stylizacyjnych: suszenia, prostowania, kręcenia, a nawet w przypadku dość mocnego wiązania włosów gumką. Koloryzacja to też zabieg kosmetyczny znacznie osłabiający strukturę samego włosa, w jej skutek może dochodzić do większej łamliwości kosmyków, a ta doprowadza do wzmożonego wypadania włosów.

Jeśli problem z wypadaniem włosów będzie narastał, warto umówić się na wizytę do specjalisty, na przykład trychologa.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu