Warsztaty aptekarskie w Lubitece [ZDJĘCIA]

Warsztaty aptekarskie w Lubitece [ZDJĘCIA]

28 listopada 2022, godz. 11:29
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

W ramach projektu „Jak Ignacy Łukasiewicz zastał Polskę w ciemności potrzasku, a zostawił w nafty blasku" do Lubiteki zostali zaproszeni uczniowie ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej oraz szóstoklasiści z Zespołu Szkół im. św. Edyty Stein KSW. Uczestniczyli oni w warsztatach farmaceutycznych. Spotkanie prowadził farmaceuta Krzysztof Kroniszewski.

W pierwszej części młodzież wysłuchała prelekcji z pokazem multimedialnym o magistrze farmacji Ignacym Łukasiewiczu, dziewiętnastowieczny aptekarzu, pionierze nowoczesnego przemysłu naftowego, człowieku o głębokim umyśle, wielorakich zainteresowaniach i wielkim doświadczeniu życiowym. Prowadzący spotkanie przedstawił na czym polegała praca aptekarza w czasach Łukasiewicza. Opowiadał przed jakimi wyzwaniami stoją współczesnymi farmaceuci, od których wymaga się ogromnej wiedzy z medycznych dziedzin i odpowiedzialności. Jeden błąd przy wydawaniu leków może bowiem spowodować zagrożenie dla pacjentów, dlatego muszą być uważni, skoncentrowani i dokładni.

Pan Krzysztof przedstawił specyfikę pracy w aptece, wyjaśnił czym są leki recepturowe oraz zapoznał uczniów z nazwami i przeznaczeniem poszczególnych przedmiotów wykorzystywanych podczas wykonywania tych leków. W drugiej części warsztatów uczestnicy wcieli się w rolę farmaceutów i za pomocą moździerzy, tłuczka, zakraplaczy i innych naczyń laboratoryjnych wykonali „magiczną maść pielęgnującą skórę”. Uczniom bardzo podobało się to praktyczne zadanie. Przekonali się również, że praca w zawodzie farmaceuty jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna, trzeba cechować się dokładnością i spostrzegawczością.

Serdecznie dziękujemy panu Krzysztofowi za wspaniałe warsztaty, za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas, podczas którego młodzież dowiedziała się, jak bardzo potrzebny i odpowiedzialny jest zawód farmaceuty – informuje Lubiteka. „Sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu Rozgrzewamy Polskie Serca”.

Galeria: Warsztaty aptekarskie w Lubitece

Warsztaty aptekarskie w Lubitece/ zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Warsztaty aptekarskie w Lubitece/ zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Warsztaty aptekarskie w Lubitece/ zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Warsztaty aptekarskie w Lubitece/ zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu Warsztaty aptekarskie w Lubitece/ zdj. nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu