Śląscy terytorialsi podsumowują 2022 rok. Ćwiczyli m.in. z komandosami z Lublińca
Miniony rok był dla żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej okresem intensywnych działań na rzecz administracji publicznej i lokalnej społeczności. Aktywnie prowadzili rekrutację i powołania nowych ochotników. W 2022 roku terytorialsi przejęli również zadania niemilitarnej części zarządzania kryzysowego w MON.
Rozbudowa WOT w 13 Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
W minionym roku nabrała tempa rozbudowa struktur Wojsk Obrony Terytorialnej w województwie opolskim - w Opolu rozpoczął działalność 172 batalion lekkiej piechoty. Wydarzenia te pociągnęły za sobą reorganizację struktur 13 Śląskiej Brygady OT. W nowym podziale, w ramach 13 ŚBOT znajdują się obecnie 4 bataliony lekkiej piechoty z siedzibą w Gliwicach, Cieszynie, Brzegu oraz w Opolu. Dodatkowo w Bytomiu funkcjonują dwie samodzielne kompanie – kompania dowodzenia i kompania logistyczna.
zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
Rok 2022 upłynął również pod znakiem intensywnych działań rekrutacyjnych i rozbudowie kadry zawodowej 13 ŚBOT. Szeregi brygady zasiliło około 800 nowych żołnierzy i obecnie brygada liczy blisko 2 tysiące żołnierzy. W sumie liczebność WOT pod koniec roku przekroczyła 36 tys. żołnierzy, w tym blisko 32 tys. ochotników oraz ponad 4 tys. żołnierzy zawodowych. Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem również u kobiet, które stanowią ponad 20% formacji, a średnia wieku żołnierza OT to 33 lata. Pod koniec roku do WOT ruszyły również powołania żołnierzy rezerwy, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy.
Intensywne szkolenia i doskonalenie kompetencji
Rok 2022 obfitował w szkolenia. Śląska Brygada OT oprócz weekendowych szkoleń rotacyjnych zrealizowała w sumie 7 szkoleń podstawowych dla nowych ochotników i 7 szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Przeprowadzono również szkolenia zintegrowane w stałym rejonie odpowiedzialności. Śląscy terytorialsi brali udział w ćwiczeniu „Wawelberg Bridges” wraz żołnierzami Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz żołnierzami sojuszniczych wojsk specjalnych. Żołnierze wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami operacyjnymi pk. HUZAR-22.
zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej doskonaliła też umiejętności przywódcze biorąc przykład ze swojego patrona. Kurs Wawelberga to projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń. Szkolenie prowadzą byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca – obecnie żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Uczestnicy każdej edycji kursu zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, „zrywania kontaktu”, wzywania wsparcia z powietrza i wyjścia z zasadzki.
Żołnierze 13 ŚBOT doskonalili również swoje umiejętności na innych licznych kursach i szkoleniach, m.in.: dla operatorów do poziomu instruktora moździerzy LMP-2017, naziemnych zespołów poszukiwawczo – ratowniczych, czy kursie rozpoznania.
Bezpieczeństwo wschodniej granicy – operacja „Silne Wsparcie”
Konflikt na granicy zaangażował Straż Graniczną, Policję i Wojska Operacyjne. Podczas operacji pod kryptonimem „Silne wsparcie” żołnierze 13ŚBOT wykorzystywali bezzałogowe statki powietrzne, wystawiali patrole, posterunki obserwacyjne oraz punkty kontrolne. Wyposażeni w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny patrolowali obszar przygraniczny i będą kontynuować podjęte działania również w nowym roku. Mimo różnych mundurów wszystkie służby łączy ta sama biało – czerwona flaga i ich wspólnym celem jest ochrona wschodniej granicy Polski i zapewnienie bezpieczeństwa ojczyźnie.
zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
Niezawodna Pomoc” dla uchodźców z Ukrainy
W ramach operacji „Niezawodna Pomoc” WOT w sumie udzieliły wsparcia blisko 2,5 mln. uchodźcom, z czego ponad 685 tysiącom zapewniono transport do miejsc na terenie całego kraju i poza jego granicami. Przetransportowano również ponad 1585 ton materiałów niezbędnych do egzystencji i udzielenia doraźnej pomocy uchodźcom.
Zarządzanie kryzysowe
W kwietniu 2022 r. weszły w życie zapisy ustawy o obronie Ojczyzny, w myśl której Wojskom Obrony Terytorialnej powierzono niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Zgodnie z ustawą Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT zastąpili dotychczasowych szefów WSzW i stali się doradcami wojewodów w zakresie koordynacji i realizacji wsparcia wojskowego na wypadek powstania sytuacji kryzysowych w regionie.
zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
W ubiegłym roku 13 ŚBOT przeprowadziła kilka szkoleń ze służbami z użyciem różnych scenariuszy wydarzeń. Jednym z przedsięwzięć szkoleniowych z zarządzania kryzysowego było ćwiczenie pk. „Przyjazna Energia-2022” w Opolu i Bytomiu, na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu.
Inne formy zaangażowania społecznego
W natłoku obowiązków żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie zapomnieli o podjętym zobowiązaniu w stosunku do naszych bohaterów i poprzedników - żołnierzy Armii Krajowej. Swoim zaangażowaniem, codzienną służbą i poświęceniem zapewniamy naszych kombatantów o tym, że ich marzenia i dążenia do wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski nie były mrzonkami. Trud służby Ojczyźnie, w oparciu o wartości i ideały, które przyświecały żołnierzom AK - niezłomnym wojownikom walki o wolność i niepodległość, pozwala nam z dumą patrzeć w przyszłość.
zdj. nadesłane: 13. ŚBOT
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!