Seminarium o problemie cyberprzemocy i zagrożeniach w Internecie

Jak zadbać o bezpieczeństwo w Internecie? W Lubitece odbyło się seminarium

15 lutego 2023, godz. 7:48
inf. pras. MOPS Lubliniec / zdj. MOPS Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Kolejny raz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie odpowiada na zgłaszane przez lublinieckich specjalistów – pracowników socjalnych, pedagogów i psychologów szkolnych, kuratorów sadowych itp. potrzeby szkoleniowe. Tym razem, w dniu 13 lutego 2023 r. zorganizowane zostało seminarium szkoleniowe. „Cyberprzemoc, seksting, stalking czyli szansa dla niewidocznych – praktyczne aspekty funkcjonowania adolescentów w sieci dla osób pamiętających Gadu-Gadu i dyskietki”.

Szkolenie odbywające się w Lubitece prowadziła psycholog Sabina Lasok-Chwiedoruk – certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, praktyk w obszarze psychotraumatologii i nadużyć seksualnych. Prowadząca przybliżyła uczestnikom szkolenia zjawisko cyberprzemocy, sekstingu, stalkingu z perspektywy psychologii, a także zaprezentowała najnowsze dane z zakresu tych form przemocy czy uzależnienia, z którymi coraz częściej borykają się młode osoby. Zwróciła uwagę, że rodzice często nie mają świadomości lub nie dopuszczają myśli, że ich dziecko korzysta z negatywnych treści zamieszczonych w internecie. Podkreśliła, iż dzieci rzadko zgłaszają rodzicom przemoc czy nadużycia związane z internetem,  obawiając się  utraty dostępu do sieci. 

Prowadzaca przybliżyła słuchaczom zjawisko tzw. Problematycznego Używania Internetu (PUI) i czynniki chroniące przed tym zjawiskiem, do których należy, co warto podkreślić, wsparcie ze strony rodziny, rówieśników i nauczycieli, dobre relacje w rodzinie i zainteresowanie rodzica aktywnością dziecka w sieci, a także regularne poświęcanie przez dziecko czasu na hobby, aktywność niezwiązaną z internetem.

Czynniki chroniące dziecko w Internecie / zdj. MOPS Lubliniec

zdj. nadesłane: MOPS Lubliniec

Zachęcała [przyp. red. prowadząca] również do promowania tzw. kontrolowanego korzystania przez dzieci z internetu poprzez  wprowadzenie tzw. domowych zasad ekranowych.

Domowe zasady ekranowe / zdj. MOPS Lubliniec

zdj. nadesłane: MOPS Lubliniec

Seminarium szkoleniowe było ważnym źródłem wiedzy i cennych rad praktycznych dla przedstawicieli służb, które, na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu