Modułowy blok operacyjny: jak szybko zwiększyć komfort i bezpieczeństwo?

Modułowy blok operacyjny: jak szybko zwiększyć komfort i bezpieczeństwo?

7 marca 2023, godz. 8:42
Udostępnij: Kopiuj link

Budownictwo modułowe dopiero powoli wkracza w branżę zdominowaną do tej pory przez klasyczne technologie budowlane. Powstają pierwsze przychodnie modułowe, a kolejnym krokiem w rozwoju może być modułowy blok operacyjny, który ma sporo przewag nad blokami wykonanymi w klasycznych technologiach.

Projekt tani, ale dopasowany

Problem z budową bloków operacyjnych zaczyna się już na etapie projektu. Poza spełnieniem ściśle określonych norm technicznych, taki obiekt musi spełniać dodatkowe wymagania funkcjonalne wynikające z ilości i typu stosowanego sprzętu. Ponieważ zaś sprzęt medyczny rozwija się bardzo szybko, to bloki operacyjne praktycznie zawsze projektuje się od zera. Tymczasem modułowy blok operacyjny pozwala wykorzystać pewne standardowe ramy konstrukcyjne i w nich osadzić konkretne integracje, co nie tylko skraca czas potrzeby na przygotowanie projektu, ale też obniża jego koszty. Wyższy poziom standaryzacji pozwala też na szeroko rozumianą unifikację przestrzeni, a to korzystne rozwiązanie z punktu widzenia lekarzy przenoszących się do nowych bloków.

Komfortowa przestrzeń na blokach modułowych

Standaryzacja pozwala zoptymalizować projekt pod kątem konkretnych zastosowań. Dzięki wykorzystaniu prostych planów podstawowych można tworzyć modułowe bloki operacyjne, które – oczywiście poza wyposażeniem medycznym – będą dość podobne. To zdecydowanie upraszcza tworzenie procedur medycznych i utrzymaniowych, a w pewnym zakresie może także być pomocne w projektowaniu sprzętu wykorzystywanego w takich wnętrzach.

Korzystanie z rozwiązań standardowych pozwala też niskim kosztem przestrzeń dzielić lub rozbudowywać, dzięki czemu można dynamicznie reagować na zmieniające się potrzeby i nie ma wówczas konieczności przeprowadzania niewyobrażalnie rozległych remontów. Oczywiście ze względu na standardy bezpieczeństwa nadal konieczne będzie wyłączenie bloku, jednak cały proces modernizacji zajmie zdecydowanie mniej czasu i lekarze oraz pacjenci szybko wrócą do komfortowej przestrzeni.

Dlaczego modułowe bloki operacyjne to większe bezpieczeństwo?

Seryjna produkcja modułów, z których składa się bloki operacyjne, pozwala na dopracowanie technologii do doskonałości. Maksymalna precyzja, w pełni standardowe rozwiązania montażowe i integracyjne – to wszystko sprawia, że budowa gotowego bloku jest szybsza i bardziej rutynowa, mniej podatna na błędy wykonawcze.

Jednocześnie planowanie konstrukcji modułowej pozwala z góry założyć pewne potrzeby modernizacyjne, a to daje okazję do optymalnego zaplanowania sieci pomocniczych w takich modułach. Możliwość ścisłej kontroli jakości na każdym etapie produkcji modułów sprzyja zachowaniu wysokich standardów, które później na bloku operacyjnym będą przekładały się na bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. To także większa łatwość prowadzenia napraw, czyli mniejsze ryzyko, że utrwalą się rozwiązania prowizoryczne, skoro od razu będzie można przeprowadzić interwencje w pełni zgodnie ze sztuką budowlaną.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu