Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Warsztaty i wydarzenia w Lubitece. Co się działo?

Warsztaty i wydarzenia w Lubitece. Co się działo?

22 marca 2023, godz. 8:40
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu
Udostępnij: Kopiuj link

W Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu wiele się dzieje. W placówce często odbywają się różne spotkania, warsztaty oraz inne zajęcia. Tak było właśnie w ubiegłym tygodniu. Poniżej zamieszczamy relacje z ostatnich wydarzeń nadesłane przez lubliniecką bibliotekę. Zdjęcia w galerii na końcu artykułu.

1. Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie

Wtorkowe (14 marca) spotkanie w Lubitece Piotrem Kunce – autorem książki pt. „Historyczny człowiek - legendarny święty. Życie, kult i wizerunki św. Jana Nepomucena", było doskonałą okazją do konfrontacji legendy z rzeczywistością. W trakcie prelekcji przedstawiono potwierdzone fakty z życia Jana z Pomuka oraz dzieje rodzącego się kultu świętego, wzbogacone licznymi zdjęciami.

Pomysłodawcą spotkania był ks. Rafał Wyleżoł - proboszcz parafii pw. św. Jana Nepomucena w Lisowicach, który również był obecny na prelekcji, a któremu bardzo serdecznie dziękujemy za współpracę i pomoc.

2. Ocalimy świat – ekoprogram z charakterem

Uczniowie klas trzecich ze Szkół Podstawowych nr 2 i 3 spotkali się 15 marca w Lubitece, aby wspólnie z bibliotekarkami rozpocząć program edukacyjny „Ocalimy Świat". Inicjatywa została podjęta we współpracy z fundacjami Cała Polska Czyta Dzieciom i WWF. 

Bibliotekarki Aleksandra i Mariola na podstawie przygotowanych prezentacji i zadań zapoznawały dzieci z  polską przyrodą i prostymi zasadami ekologicznych zachowań, które każdy może wprowadzić w życie. Tematem środowego spotkania było „Leśne królestwo". Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat polskich lasów. Rozpoznawały żyjące w nich zwierzęta oraz drzewa, które w nich rosną. Rozwiązując wykreślankę uczniowie omawiali różnice między drapieżnikami i roślinożercami. Następnie przybliżono im charakterystykę trzech największych polskich drapieżników – rysia, wilka i niedźwiedzia. Dzieci dowiedziały się też w jaki sposób nawet one są w stanie ułatwić przetrwanie tych pięknych, lecz zagrożonych zwierząt.

Ostatnim elementem lekcji ekologicznej były zasady zachowania podczas wędrówki po lesie. Uczniowie wspólnymi siłami przygotowali Kodeks Ekoturysty, czyli zestaw zasad, którymi musi się kierować każdy odpowiedzialny podróżnik. Na samym końcu dzieci sprawdziły swoje zdolności zapamiętywania, bezbłędnie rozwiązując quiz tropiciela.

3. Robótki ręczne

W środę 15 marca w Lubitece przyszła pora na szydełkowanie. Uczestniczki warsztatów robótek ręcznych uznały, że na nadchodzącą wiosnę i zbliżające się święta przydałaby się do domu nowa serwetka. W miłej atmosferze pozwalającej na relaks oraz chwilę odpoczynku pod czujnym okiem pani Jolanty Tokarz wyczarowały piękne niepowtarzalne arcydzieła.

4. Być kobietą

W środę 15 marca odbyło się również kolejne spotkanie –  warsztaty malarsko-plastyczne „Być kobietą” z Klaudią Madurą. Zajęcia miały charakter swobodny i bezstresowy. Każda z uczestniczek  namalowała własne wyobrażenie kobiety oraz kobiecości. Pod czujnym okiem prowadzącej, Panie doskonaliły swoje umiejętności plastyczne i spędziły ciekawie czas w doborowym towarzystwie. Były również rozmowy o kobiecej mocy.

5. Namaluj zwierza – warsztaty plastyczne

Malowanie obrazów po numerach było doskonałym sposobem na kreatywną walkę z nudą oraz pierwszym krokiem do prawdziwej przygody ze sztuką. Aby tworzyć niezwykłe dzieła, uczestnicy sobotnich  warsztatów (18 marca)  nie musieli być artystami, obdarzonym niezwykłym talentem. Potrzebna jest precyzja, cierpliwość i trochę wolnego czasu. Uczestnicy wspólnie z prowadzącą Katarzyną Kędzią stworzyli swoje prawdziwe dzieło sztuki. Jest to wyjątkowo twórcze, odprężające i inspirujące zajęcie oraz dobra zabawa. Z podziwem obserwowaliśmy skupienie i zaangażowanie dzieci, jak również dorosłych podczas pracy i satysfakcję po jej ukończeniu.

6. Aktywny seinor

W Lubitece 11 i 18 marca odbyły  się warsztaty pt. „Aktywny Senior” realizowane w ramach programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości wśród mieszkańców w wieku 65+ na lata 2022-2026. Spotkania podzielone były na dwie części: warsztaty psychologiczne, mające na celu poprawę jakości życia seniorów, które prowadziła Sylwia Smela oraz warsztaty dietetyczne obejmujące podstawowe zasady żywienia, wyboru żywności i rozwiewające podstawowe „dietetyczne mity” – o tym wszystkim opowiadała prelegentka Anna Kamińska. Kolejne spotkanie w kwietniu. (Foto.Czesława Włuka)

Galeria: Marcowe wydarzenia w Lubitece

Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie / zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie / zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie / zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie / zdj. nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Piotrem Kunce, autorem książki o św. Janie Nepomucenie / zdj. nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu