ubezpieczenie-online-komunikacyjne

Oto najlepsza metoda na tanie OC i AC

18 kwietnia 2023, godz. 12:30
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Dobre ubezpieczenie auta to podstawa. Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych, jednak warto rozszerzyć ubezpieczenie także o AC, NNW i assistance, które pomogą w znacznie szerszym zakresie niż podstawowe OC. Takie rozwiązanie niestety może być kosztowne, jeśli nie wybierzesz właściwej oferty.  Jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Ubezpieczenie auta – jaki zakres mają polisy OC i AC?

Polisa OC, czyli obowiązkowy wariant ubezpieczenia, bez którego nie można się poruszać po polskich drogach pojazdem mechanicznym, ma na celu uchronić nas przed koniecznością finansowania naprawy pojazdu innej osoby, która ucierpiała w wyniku ruchu naszego auta. Co ważne, musisz wykupić ją zarówno, gdy jeździsz nim regularnie, jak i gdy większość czasu stoi w garażu. Ważny jest także brak przerw pomiędzy kolejnymi polisami. W przeciwnym razie grozi ci kara finansowa. Jeśli chcesz być objęty ubezpieczeniem także w przypadku, gdy twoje auto zostanie uszkodzone, a nawet gdy sam uznasz uszczerbku na zdrowiu, warto wykupić dodatkowe polisy w postaci AC oraz NNW i assistance. Jaką pomoc wówczas otrzymasz? Pełny pakiet gwarantuje Ci m.in. pomoc w przypadku gdy:

  • Uszkodzenia auta w wyniku ruchu, zarówno twojego auta, jak i osoby trzeciej;
  • Pojazd zostanie uszkodzony w akcie wandalizmu;
  • Uszkodzenia samochodu powstały w wyniku działań sił natury, np. podczas silnej burzy z opadami gradu;
  • Samochód zostanie skradziony;
  • Doznasz uszczerbku na zdrowiu podczas wypadku, np. złamania ręki;
  • Potrzebujesz samochodu zastępczego;
  • Twój stan zdrowia po kolizji wymaga transportu medycznego;
  • Rozładuje Ci się akumulator;
  • Zabraknie Ci paliwa;
  • Zatrząsnąłeś klucze do samochodu wewnątrz pojazdu;
  • Auto przestanie działać i będzie wymagało przewiezienia go na lawecie.

Oczywiście to tylko przykładowe sytuacje, w których możesz uzyskać pomoc. W zależności od wybranego produktu i ubezpieczalni zakres ten może być różny, podobnie jego cena. Tylko zakres ochrony polisą OC będzie wszędzie taki sam, gdyż jest to określone w ustawie.

Co ma wpływ na cenę polisy i jak nie przepłacać?

Na cenę ubezpieczenia może mieć wpływ wiele czynników. Najczęściej będzie to wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów mechanicznych, od czego zależy wysokość ewentualnych zniżek za bezszkodową jazdę, które mogą wynosić nawet 60%, jednak to nie wszystko. Na cenę bowiem ma wpływ także to, jaki samochód posiadasz. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zarówno markę (za Audi czy BMW zapłacisz więcej, gdyż są uznawane za marki premium) oraz model auta, jego wiek i przebieg oraz rodzaj silnika i spalanie. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego lista kryteriów branych pod uwagę podczas wyceny ubezpieczenia może być różna. Jeśli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie swojego auta, skorzystaj z porównywarki cen ubezpieczeń. W szybkim czasie otrzymasz zestawienie ofert ubezpieczeniowych z wielu firm, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie Ci wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Pamiętaj, by podczas wpisywania danych osobowych oraz informacji o aucie, potrzebnych do wyliczenia ceny ubezpieczenia w kalkulatorze na stronie internetowej, podawać prawdziwe i dokładne wartości. W przeciwnym razie otrzymasz tylko ceny poglądowe, które mogą nie zgadzać się z rzeczywistym kosztem polisy.

Auto używane – czy można coś zrobić z poprzednią polisą?

Jeśli kupiłeś auto używane, którego polisa jest ważna jeszcze przez długi czas, możesz ją kontynuować lub wykupić nową. Pamiętaj, że w sytuacji zmiany właściciela, polisa nie przedłuży się automatycznie, a nawet najmniejsza przerwa pomiędzy polisami grozi karą finansową. Jeśli zdecydujesz, że chcesz zostać przy obecnej polisie, musisz się liczyć z ewentualną rekalkulacją składki, a więc jej ponowne wyliczenie uwzględniające Twoje dane. Niestety może się okazać, że mimo tego, że wcześniejszy właściciel zapłacił za rok z góry, będziesz musiał dopłacić za polisę. Może to wynikać np. z Twojego mniejszego doświadczenia w prowadzeniu aut i nieposiadaniu zniżek za bezszkodową jazdę. Jeśli zdecydujesz się na zmianę ubezpieczyciela, skorzystaj z porównywarki cen ubezpieczeń (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html), wybierz i zakup nową polisę, a wcześniejszą wypowiedz. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu