Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Tunel na ul. Częstochowskiej coraz bliżej? Ogłoszono zamówienie na wykonanie projektu

Tunel na ul. Częstochowskiej coraz bliżej? Ogłoszono zamówienie na wykonanie projektu

27 czerwca 2023, godz. 9:48
Lubliniec.info, źródło: BIP UM Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Opublikowano ogłoszenie o zamówieniu na wykonanie projektu budowlanego oraz programu funkcjonalno-użytkowego budowy dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego na ul. Częstochowskiej w Lublińcu, wraz z budową przejścia podziemnego.

Zamówienie opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lublińcu. Prace mają obejmować m.in.

  • zaprojektowanie przejścia podziemnego dla pieszych pod torami kolejowym (ma być dostosowane do obsługi osób o ograniczonej możliwości poruszania się poprzez zabudowę dźwigów osobowych);
  • drogę w tunelu drogowym przystosowaną do ruchu pojazdów samochodowych i rowerów;
  • w kalkulacji kosztów realizacji zadania: konieczność wykupu gruntów, podziałów nieruchomości, rozbiórek obiektów, ograniczeń w ruchu pociągów (zamknięcia torów, ograniczenia prędkości biegów pociągów);
  • etapowanie robót w oparciu o uzgodnienia z PKP;
  • podział kosztów do poniesienia pomiędzy PKP a Gminę Lubliniec;
  • wykonanie dodatkowych badań geologicznych.

Szczegóły >tutaj< [BIP UM Lubliniec].

Kolejny krok ku budowie tunelu

Wcześniej informowaliśmy, że Radni Rady Miejskiej w Lublińcu podjęli decyzję w sprawie wyrażenia stanowiska odnośnie tej inwestycji. Celem uchwały było m.in. wyrażenie poparcia dla działań zmierzających do wybudowania dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego i zwrócenie się z apelem do Ministra Infrastruktury oraz Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o podjęcie działań zmierzających do realizacji tego celu. 

Z pozyskanych informacji wynika, że finansowanie wymienionej inwestycji może pojawić się w 2024 roku a wówczas w pierwszej kolejności otrzymają dofinansowanie te projekty, które będą w pełni gotowe do realizacji tzn. będą posiadały pozwolenie na budowę. Dlatego też konieczne jest podjęcie przez Miasto Lubliniec dalszych kroków tj. opracowanie dokumentacji projektowej obejmującej budowę przedmiotowego dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo-drogowego - informowano wtedy w uzasadnieniu uchwały.

Następnie Miasto podpisało porozumienie z PKP w sprawie ustalenia zasad współpracy w zakresie opracowania dokumentacji do przygotowania i przeprowadzenia postępowania na wyłonienie wykonawcy dla opracowania projektu zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym.

Mniej korków w Lublińcu?

Inwestycja z pewnością poprawiłaby i usprawniłaby ruch drogowy w Lublińcu. Okolice przejazdu kolejowego przy ul. Częstochowskiej to miejsce, w którym (w szczególności w godzinach popołudniowych) często tworzą się długie korki uliczne. Dodatkowo należy uwzględnić trwającą przebudowę wiaduktu na ul. Powstańców Śląskich, przez co momentami ruch na ul. Częstochowskiej jest jeszcze bardziej natężony.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu