Spotkanie z Alojzy Lysko – znawcą kultury i historii Górnego Śląska

Spotkanie z Alojzym Lysko – znawcą kultury i historii Górnego Śląska

29 czerwca 2023, godz. 8:56
Lubliniec.info, nadesłane: Lubiteka
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza serdecznie w ramach zadania „Folk na tak! Różnorodność kulturowa Śląska” na spotkanie z Alojzym Lysko – człowiekiem nad wyraz wyjątkowym, pisarzem, publicystą oraz znawcą kultury i historii Górnego Śląska. Spotkanie odbędzie się 30 czerwca o godz. 17:00 w Lubitece.

Alojzy Lysko jest osobą działająca na rzecz dbałości o śląskie wartości duchowe i materialne, mającą świadomość, że tym samym przyczynia się do zachowania tożsamości regionu. Zaproszony gość opowie o swoim pisarstwie oraz poruszy tematy:

  • Jak sie u nos roczek ōbraco tak se mōmy starymi zwyczajami życi ōzdobiać!
  • Żodyn to Ślōnzok, kiery niy zachowuje downych ôbrzōndkōw. Ôn jest jak pusty zwon, co głosu niy wydaje, bo niy mo serca.
  • Prawy to Ślōnzok, co ucieko ôd myntnej wody świata, a płynie zawdy ku czystym źródłōm. Taki sie nigdy niy wykorzyni.
  • Ślōnzok żyje ze słōneczkiym na niebie, z ludziami we zgodzie i z Bogiym w sercu. Przed ōczami mo wypisane prowdy, kiere mu Ojcowie wpoili.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zapraszamy!

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023”.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu