Dzisiejszy sondaż: Który projekt Budżetu Obywatelskiego powinien wygrać w głosowaniu?

Odpowiedzi:

Rowerzysto! Zachowaj zdrowy rozsądek na drodze

Rowerzysto! Zachowaj zdrowy rozsądek na drodze

6 lipca 2023, godz. 10:14
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Według policyjnej statystyki zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów, od początku wakacji znacznie wzrosły – informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. We wtorek 4 lipca, w niecałe 4 godziny, na drogach powiatu zatrzymano do kontroli 9 rowerzystów, którzy w rażący sposób naruszyli zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Funkcjonariusze przypominają, że rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu, jednak w trakcie upadku czy w zetknięciu z rozpędzonym samochodem, są całkowicie bezbronni. Kierujących jednośladów nie chroni bowiem karoseria pojazdu i pasy bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Policja odnotowuje coraz więcej zdarzeń z udziałem rowerzystów. Spośród zatrzymanych w ostatni wtorek kierujących rowerami, jeden posiadał sądowy zakaz poruszania się wszelkimi pojazdami.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa. Jak się jednak okazuje, kiedy dochodzi do zdarzeń na drodze sprawcami nie zawsze są kierowcy samochodów:

Od początku tego roku na terenie naszego powiatu doszło do 6 wypadków z udziałem rowerzystów i w każdym z tych wypadków oni byli sprawcami – informuje KPP w Lublińcu.

Poniżej zamieszczamy najważniejsze zasady dotyczące poruszania się rowerem w ruchu drogowym (źródło: KPP w Lublińcu):

- Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.

Rowerzyście po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy drogowe przewidują kilka odstępstw w sytuacji gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

- są spełnione jednocześnie trzy warunki:

  • chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości
  • ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)
  • brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni lub ścieżce rowerowej.

Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Kartę Rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia, czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Wyposażanie roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu światło barwy białej, z tyłu czerwone światło odblaskowe; co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe-mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że rowerzyści są widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu