Czy ugoda z komornikiem jest możliwa?

Czy ugoda z komornikiem jest możliwa?

11 lipca 2023, godz. 7:45
Artykuł sponsorowany / zdj. Adobe Stock
Udostępnij: Kopiuj link

Sprawa Twojego długu trafiła do komornika? Jeśli tak, najpewniej czeka Cię przymusowa egzekucja należności, która może objąć np. zajęcie wynagrodzenia, emerytury, a nawet samochodu, elektroniki czy mieszkania. Możesz się więc zastanawiać, czy możliwa jest ugoda z komornikiem. Dowiedz się więcej.

Na czym polega ugoda z komornikiem?

Już na początku warto podkreślić, że określenie „ugoda z komornikiem” jest mało precyzyjne. Powód jest prosty: komornik to urzędnik, którego zadaniem jest przeprowadzenie egzekucji należności. Działa on na podstawie wyroku sądu wydanego z tytułem wykonawczym i na zlecenie wierzyciela.

W praktyce to wierzyciel wskazuje komornikowi, jakie narzędzia ma zastosować, kiedy podejmuje próby odzyskania należności. I to właśnie od podmiotu, który zlecił urzędnikowi egzekucję, zależy jej przebieg. Nie można więc de facto zawrzeć ugody z komornikiem. Można za to podjąć próbę „dogadania się” z wierzycielem. W jego mocy jest nakazanie komornikowi np. wstrzymania lub zakończenia postępowania.

Co w postępowaniu egzekucyjnym zależy od komornika?

Zadaniem komornika jest jak najszybsze odzyskanie pieniędzy należnych wierzycielowi. Może on przy tym skorzystać ze wszystkich narzędzi, na jakie ten drugi zezwolił. Jednak to od niego zależy to, jak dokona windykacji. Może np. zaniechać spieniężania majątku dłużnika, jeśli uzna, że należność zostanie efektywnie spłacona przy pomocy wolnych środków na jego koncie, To również on decyduje o sposobie i terminach kontaktu z osobą zadłużoną. Musi jednak oczywiście działać w ramach przepisów prawa oraz kodeksu etyki zawodowej.

Jak uniknąć komornika?

„Dogadanie się” z komornikiem w praktyce jest bardzo trudne do osiągnięcia. Jeżeli zatem już rozpoczęła się egzekucja, zapewne czeka Cię sporo niedogodności. Urzędnik może bowiem np. wejść na Twoje konto bankowe, zająć wynagrodzenie czy emeryturę, a także należący do Ciebie majątek – w tym samochód czy mieszkanie. Nie pozostawi Cię oczywiście zupełnie bez środków do życia, ale pozostawi jedynie niezbędne minimum.

Dlatego, jeśli jeszcze możesz, postaraj się zawrzeć ugodę w sprawie swojego zobowiązania. Będzie to znacznie prostsze, a przede wszystkim bardziej komfortowe rozwiązanie. Pozwoli Ci ono uregulować należność w dogodnych ratach – takich, które nie obciążą nadmiernie domowego budżetu, ale pozwolą powoli wyjść na finansową prostą.

Jak zatem zawrzeć ugodę? Bardzo prosto mogą to zrobić np. klienci Ultimo. W ich przypadku najczęściej wystarczy zalogowanie się na portalu obsługi zadłużenia klienta. Aby to zrobić, wystarczy podać imię, nazwisko, PESEL oraz numer telefonu, a dodatkowo, opcjonalnie, numer klienta. Dzięki temu można szybko ustalić nowy harmonogram spłaty zobowiązania – tj. wybrać wysokość proponowanej raty czy dzień miesiąca, na który powinna być dokonana płatność. Zawarcie ugody jest zatem proste, szybkie i dyskretne. Potem wystarczy jedynie wywiązać się z jej warunków, czyli terminowo realizować płatności. Dzięki temu można nie tylko uniknąć ryzyka postępowania komorniczego, ale raz na zawsze pozbyć się długu.

Komentarze

D
dober 17 marca 2024, godz. 13:17
Zgłoś
ugoda z wierzycielem

Niejeden wierzyciel słono komornikowi musial zapłacić za dogadanie się z dłużnikiem i umorzenie egzekucji na jego - wierzyciela wniosek: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/ Nieznajomość prawa szkodzi.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu