Zapraszamy do Lubiteki na wystawę strojów ludowych
Zapraszamy do Lubiteki na wystawę odświętnych strojów ludowych, które można podziwiać od lipca do października bieżącego roku. Ekspozycja obejmuje stroje naszego regionu: bytomski, pszczyński, cieszyński i żywiecki. Stanowią one własność Zespołu Pieśni i Tańca „Halka”, obchodzącego w czerwcu Jubileusz 75-lecia, a działającego przy Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.
W lipcu prezentowane są stroje bytomskie – kobiecy i męski – używane przez artystów obecnie oraz dawniej. Na najmłodszych czekają kolorowanki przedstawiające postacie ubrane w stroje ludowe, starsze dzieci, młodzież i dorośli dowiedzą się m.in., czym jest galanda, wierzcheń, jedbowka czy kabotek.
zdj. nadesłane: Lubiteka
Eksponowane ubiory stanowią nieliczne przykłady różnorodnych strojów folklorystycznych występujących na Śląsku i w sąsiadujących regionach. W tradycji ludowej były one świadectwem przynależności geograficznej i kulturowej do danego miejsca, a także statusu społecznego i materialnego. Wygląd strojów wiązał się z regionem, w którym powstawał, warunków klimatycznych, historii, gospodarki i panujących stosunków społecznych. Ich ciekawe, bogate i zachwycające w swych detalach zdobienia zależne były często od indywidualnych upodobań oraz zamożności właścicieli, jednakże każdą grupę strojów cechują wspólne elementy.
Jeszcze dziś na Górnym Śląsku występują miejsca, gdzie niektórzy przedstawiciele najstarszego pokolenia ubierają się zgodnie z dawną tradycją, młodsi zaś sięgają często po stroje regionalne przy okazji ważniejszych świąt, uroczystości i imprez. Zapraszamy do obejrzenia jednych z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych śląskich ubiorów ludowych.
zdj. nadesłane: Lubiteka
Zadanie realizowane jest w ramach programu grantowego EtnoPolska 2023: „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska". Gorąco dziękujemy za współpracę Miejskiemu Domowi Kultury w Lublińcu, a w szczególności panu Krystianowi Olszowskiemu za osobiste zaangażowanie i pomoc przy organizacji wystawy strojów w naszej bibliotece.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!