„Ślązak wierny obyczajom” – podsumowanie spotkania z Alojzym Lysko w Lubitece
W Lubitece, w ramach realizacji zadania „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska” z programu EtnoPolska 2023, na które MPBP otrzymała z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w wysokości 47.000zł, odbyło się spotkanie z Alojzym Lysko - nauczycielem, politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim pisarzem i publicystą zajmującym się dziejami Śląska i Ślązaków.
Alojzy Lysko to nie tylko rodowity Ślązak, ale także osoba działająca na rzecz dbałości o śląskie wartości duchowe i materialne. Ma świadomość tego, że tym samym przyczynia się do zachowania tożsamości tego regionu. W trakcie spotkania zatytułowanego „ŚLĄZAK WIERNY OBYCZAJOM” autor opowiedział o skarbnicy wiedzy na temat Śląska, czyli tradycji. Tradycji rozumianej jako przenoszenie pewnych zachowań, postaw i wartości z pokolenia na pokolenie obejmującej: obyczaje, zwyczaje, obrzędy, artefakty, narracje, normy społeczne i symbole. Te wszystkie elementy tworzą niesamowite bogactwo, które jednakże może odejść w zapomnienie, jeśli w porę nie zadbamy o jego zachowanie.
Alojzy Lysko jest autorem 40 książek o tematyce historycznej i śląskiej, za które był wielokrotnie nagradzany (m.in.: Nagrodą im. Wojciecha Korfantego, Śląską Nagrodą im. Juliusza Ligonia, Nagrodą im. Karola Miarki). Największym jego dziełem są „Duchy wojny”. Złożona z 10 części saga (w 2022 r. ukazała się najnowsza) jest poświęcona mieszkańcom Bojszów, którzy w czasie II wojny światowej zostali wcieleni do Wehrmachtu.
Chętnych do zapoznania się z losami żołnierzy zapraszamy do Lubiteki, której autor podarował: Tom 4 („Duchy Wojny. Dziennik żołnierski 1942-1944”), Tom 7 („Duchy Wojny. W sieroctwie bez skargi”), Tom 9 („Duchy Wojny. Nim duchami zostali”), Tom 10 („Duchy Wojny. Mówią do nas”) oraz Tom 10 wydanie poszerzone (nakłady pozostałych tomów są wyczerpane i nie ma, niestety, możliwości ich uzupełnienia).
Wartością dodaną spotkania jest także książka pt. „Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku” autorstwa Roberta Garstki i Aleksandra Lysko wydana w ramach projektu „Mapa Obrzędowa Górnego Śląska”, podarowana mieszkańcom Lublińca przez Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, w której znajdziemy dokumentację żywych jeszcze obrzędów i zwyczajów dorocznych obchodzonych m. in. w naszej okolicy.
Panu Alojzemu Lysko bardzo serdecznie dziękujemy za przepiękną lekcję regionalizmu oraz dary książkowe, a wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy po książki, które już wkrótce będą dostępne w księgozbiorze MPBP oraz do śledzenia naszej strony internetowej i profilu w portalach społecznościowych, gdzie będziemy zamieszczać informacje o kolejnych wydarzeniach z projektu EtnoPolska 2023.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023”.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!