Zasady przechowywania żywności w lodówce, które każdy powinien znać

Zasady przechowywania żywności w lodówce, które każdy powinien znać

24 lipca 2023, godz. 9:33
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Marnowanie żywności to problem, który dotyka nie tylko nasz domowy budżet, ale również całą planetę. Stosując się do zasad prawidłowego przechowywania żywności, możemy wydłużyć jej świeżość i uniknąć niepotrzebnego jej wyrzucania. Nasze lodówki są jak małe składy - jeśli dobrze je zorganizujemy i zadbamy o odpowiednie warunki, nasze jedzenie dłużej zachowa swoje walory smakowe i zdrowotne.

Prawidłowe rozmieszczenie żywności w lodówce

Nie wszystko jedno, gdzie w lodówce przechowujemy poszczególne produkty. Górne półki, które są najmniej chłodne, powinny być przeznaczone na produkty gotowe do spożycia, takie jak wędliny czy pieczywo. Środkowe półki to miejsce dla mleka i jego przetworów. Dolne półki, które są najzimniejsze, powinny być przeznaczone na mięso i ryby. Warzywa i owoce trzymamy w specjalnie do tego przeznaczonym warzywniaku, a w drzwiach lodówki przechowujmy sosy, napoje i jajka.

Zasady przechowywania poszczególnych rodzajów żywności

Mięso i ryby powinny być przechowywane w najzimniejszym miejscu, czyli na dolnej półce, oddzielone od innych produktów, aby uniknąć przeniesienia bakterii. Warzywa i owoce powinny być przechowywane w warzywniaku, ale pamiętajmy, że nie wszystkie owoce dobrze znoszą chłód - np. banany czy awokado lepiej przechowywać poza lodówką. Produkty mleczne trzymajmy na środkowej półce, a gotowe potrawy na górnej.

Jak długo przechowywać żywność w lodówce?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego produktu. W większości przypadków na opakowaniu znajduje się data przydatności do spożycia, której należy przestrzegać. Po otwarciu opakowania, termin ten ulega skróceniu - np. otwarte mleko powinniśmy wypić w ciągu kilku dni. W przypadku gotowych potraw, zaleca się ich spożycie w ciągu 2-3 dni.

Dodatkowe wskazówki dotyczące przechowywania żywności w lodówce

Podstawą jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w lodówce, która powinna wynosić od 1 do 4 stopni Celsjusza. Regularne czyszczenie lodówki to kolejny kluczowy element - dzięki temu unikniemy rozwoju bakterii i pleśni. Unikajmy też przechowywania jedzenia w otwartych opakowaniach - zawsze używajmy folii spożywczej lub pojemników.

Podsumowanie

Prawidłowe przechowywanie żywności to coś, co pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić, ale również cieszyć się dłużej smakiem naszych ulubionych produktów. Dbając o naszą lodówkę i stosując się do powyższych zasad, zadbamy też o nasze zdrowie. Pamiętajmy, że świeża, dobrze przechowywana żywność to podstawa zdrowego odżywiania.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu