Inauguracja 71. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Inauguracja 71. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

25 września 2023, godz. 8:13
inf. pras. ZPiT „Śląsk”
Udostępnij: Kopiuj link

W piątek 22 września, koncertem w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” symbolicznie rozpoczął 71. sezon artystyczny. Inauguracja odbywała się w ramach obchodzonego co roku Dnia Pamięci Stanisława Hadyny, którego rocznica urodzin przypada 25 września. 

Już po raz 71. artyści zainaugurowali nowy sezon. Kolejny rok pełen wyzwań symbolicznie rozpoczęli koncertem ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo-narodowym. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” – tych piosenek nie mogło zabraknąć podczas inauguracji. Balet tradycyjnie wkroczył na scenę trojakiem, by w dalszej części zaprezentować znane, lubiane i podziwiane przez dziesięciolecia choreografie, m.in: „Taniec chustkowy”, „Koziery” oraz tańce narodowe „Kujawiak-oberek” i „Krakowiak”. W dynamicznym i kolorowym widowisku artyści zaprezentowali zaledwie fragment swojego bogatego repertuaru, który w nowym sezonie będą mogły podziwiać kolejne rzesze publiczności w Polsce i na świecie. Wspaniała atmosfera koncertu i gorące brawa w podziękowaniu, niech będą dobrą wróżbą na nowy sezon.

Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie do współuczestnictwa w inauguracji znaleźli się m.in. Pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik – doradca w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, członkowie Rady Programowej Zespołu „Śląsk” oraz seniorzy, dzieci i młodzież. O Zespole „Śląsk” i Stanisławie Hadynie pamiętali również Dyrektorzy Szkół Hadynowskich, których patronem jest założyciel Zespołu, a także przedstawiciele firmy STARBAG, z którą Zespół współpracuje w ramach projektu STRABAG „Budujemy klimat kultury”. 

Wraz z nowym sezonem artystycznym Zespół „Śląsk” podjął działania, które pozwolą usprawnić działalność Instytucji. Dwa dni przed oficjalną inauguracją zostały podpisane porozumienia z nowymi partnerami. Pierwsze z nich z firmą ACM-AWF Katowice Sp. z o.o., reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Zbigniewa Żołnierczyka. Współpraca będzie obejmowała stałą opiekę rehabilitacyjną członków Zespołu oraz możliwość odbywania konsultacji ze specjalistami ACM – AWF Katowice. Porozumienie zostało także podpisane ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - zarządcą obiektów turystycznych – Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga - w którym strony deklarują podjęcie wzajemnej współpracy w zakresie podejmowania i realizacji inicjatyw ważnych dla wzmocnienia dziedzictwa i turystyki kulturowej województwa śląskiego, organizacji przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych, udostępnienia materiałów dydaktycznych i promocyjnych, upowszechniania dorobku artystycznego i naukowego stron Porozumienia, wspierania wspólnych przedsięwzięć w mediach, pozyskiwania funduszy na organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym, wymianę doświadczeń i informacji w zakresie dziedzictwa kulturowego, turystyki kulturowej, edukacji i szeroko pojętych działań w zakresie kultury oraz podejmowanie wspólnych działań na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami. Z ramienia Stowarzyszenia dokument podpisali Zbigniew Pawlak - Przewodniczący Zarządu oraz Stanisław Karcz – Zastępca Przewodniczącego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wchodzi w kolejny sezon artystyczny po intensywnym roku jubileuszowym, który przyniósł m.in. podwójną platynę i kolejną statuetkę Fryderyka za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni współczesne” oraz Fryderyka za płytę „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje”. Oprócz koncertów jubileuszowych w całej Polsce, artyści podróżowali także poza granicę kraju, koncertowali we Francji, Włoszech i Brazylii. Decyzją Rady Programowej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zostały nominowane do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Wydarzenie roku – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie. 

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" został także tegorocznym laureatem Nagrody I stopnia i Medalu Zygmunta Glogera. Wyróżnienie przyznawane jest przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Łomży. Podczas gdy w Koszęcinie trwał koncert inauguracyjny, w łomżyńskiej Hali Kultury nagrodę w imieniu Zespołu odebrał Dyrektor Zbigniew Cierniak. 

W rozpoczętym oficjalnie sezonie artystycznym 2023/2024 przed Zespołem „Śląsk” kolejne wyzwania, 
z których dziś warto wymienić te najbliższe. Wchodzimy w nowy rok działalności z bagażem dobrych doświadczeń. Obsypane nagrodami „Pieśni współczesne” będą miał swoją kontynuację - trwają nagrania do drugiej części albumu. W listopadzie artyści baletu i soliści chóru wyruszą w podróż do Japonii, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "FOLK CROSSROAD" - tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. W grudniu z kolei artyści ponownie zagoszczą w Brazylii, gdzie zaprezentują repertuar najpiękniejszych polskich kolęd, a wiosną 2024 roku będą zdobywać serca bałkańskiej publiczności koncertując w Bułgarii, Rumunii i Mołdawii. Zapowiada się kolejny, bogaty w wydarzenia rok działalności. 

Galeria: Inauguracja 71. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Inauguracja 71. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” / zdj. nadesłane: ZPiT Inauguracja 71. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” / zdj. nadesłane: ZPiT
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu