W Boronowie i Koszęcinie zniszczono banery wyborcze. Policja poszukuje sprawcy

W Boronowie i Koszęcinie zniszczono banery wyborcze. Policja poszukuje sprawcy

28 września 2023, godz. 11:54
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. arch. Lubliniec.info
Udostępnij: Kopiuj link

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu, w nocy z 22 na 23 września w Boronowie oraz w nocy z 23 na 24 września w Koszęcinie doszło do zniszczenia banerów wyborczych. Funkcjonariusze poszukują świadków zdarzenia, którzy mogą przyczynić się do ustalenia sprawcy.

Policja przypomina, że umyślne niszczenie lub zaklejanie plakatów wyborczych, ale również ogłoszeń wystawionych publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną, jest karalne. Grozi to aresztem lub grzywną do 5 tys. zł. Z kolei zniszczenie baneru, którego wartość zazwyczaj przekracza 500 zł, jest przestępstwem zniszczenia mienia. W takiej sytuacji grozi kara grzywny lub nawet 5 lat więzienia.

Bez uzyskania zgody właściciela czy administratora nie można wieszać plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, wiaduktach, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach itd. Plakatów wyborczych nie można również łączyć trwale z obiektem. Powinno dać się je usunąć bez powodowania uszkodzeń czy zabrudzeń po zakończonej kampanii. W tym wprzypadku grzywna również może wynieść do 5 tys. złotych. Możliwa jest również kara ograniczenia wolności.

Policja przypomina również, że bezwzględny zakaz agitacji wyborczej istnieje:

  • na terenie szkół,
  • w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku,
  • na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów,
  • na terenie zakładów pracy w sposób i formach zakłócających normalne funkcjonowanie,
  • na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz oddziałów obrony cywilnej, a także skoszarowanych jednostek podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu