Jak szukać pracy w mieście Lubliniec i okolicach?

Jak szukać pracy w mieście Lubliniec i okolicach?

3 października 2023, godz. 9:32
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Niemal każdy z nas w swoim życiu zawodowym musiał zmierzyć się z sytuacją, w której konieczne było poszukiwanie nowej pracy. Nie ma znaczenia, czy jest to pierwsza czy kolejna posada – warto przygotować się do poszukiwań, aby szybko znaleźć zatrudnienie na stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom kandydata. Kogo szukają pracodawcy na Śląsku? Gdzie szukać pracy w Lublińcu? Sprawdź!

Praca w województwie śląskim – ile można zarobić?

Bezrobocie w Polsce w sierpniu 2023 roku wyniosło 5%. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego to już trzeci miesiąc pod rząd, gdy stopa bezrobocia utrzymuje się na tym samym poziomie. Szacunki te dotyczą jednak całego kraju – zróżnicowanie regionalne pokazuje, że poziom bezrobocia w poszczególnych częściach Polski znacząco się różni. Czy z tego powodu praca Lubliniec jest trudniej dostępna?

W sierpniu bezrobocie na Śląsku wyniosło 3,6%, czyli poniżej średniej krajowej. To dobra informacja, dla osób, które interesuje praca w województwie śląskim – znalezienie zatrudnienia nie powinno być trudniejsze niż w poprzednich miesiącach.
 
W której branży można zarobić najwięcej? Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w Polsce według GUS w lipcu tego roku wahały się od 4786 złotych brutto (zakwaterowanie i gastronomia) do 10 260 złotych brutto (informacja i komunikacja). Praca w przemyśle, a w tym praca dla uchodźców, to przeciętne wynagrodzenie w kwocie 8399 złotych brutto, z kolei osoby zatrudnione w branży budowlanej mogły liczyć na średnio 7151 złotych brutto.

W jakich zawodach brakuje pracowników w powiecie lublinieckim?

Praca na Śląsku w 2023 roku to głównie zawody powiązane z branżą budowlaną oraz usługami i gastronomią. Według prognoz Barometru Zawodów deficyt poszukujących pracy ma dotyczyć 21 zawodów z branż rozwijających się i takich, w których kandydaci nie spełniają wymogów pracodawców lub kandydatom nie odpowiadają warunki pracy.

Zawody, w których brakuje pracowników, to praca Lubliniec taka jak:

 • blacharze i lakiernicy samochodowi;
 • brukarze;
 • kelnerzy i barmani;
 • kucharze;
 • murarze i tynkarze;
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
 • piekarze;
 • pomoce kuchenne;
 • pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego;
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
 • robotnicy budowlani.

Inna praca dla Ukraińców to kierowcy samochodów ciężarowych, mechanicy pojazdów samochodowych, opiekunowie osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych oraz spawacze.

Praca w Lublińcu – jak szybko znaleźć zatrudnienie na Śląsku?

Znalezienie pracy w mieście dla większości osób nie jest problemem, jednak poszukiwania w mniejszych miejscowościach mogą wymagać czasu. Aby przyspieszyć cały proces, którego celem jest zgodna z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym praca w powiecie lublinieckim, warto szukać zatrudnienia na każdy możliwy sposób.

Pierwsza z możliwości to szukanie pracy przez Internet – najnowsze oferty pracy publikowane są w ogólnopolskich i regionalnych serwisach ogłoszeniowych (na przykład Praca.pl), na branżowych forach, a nawet w mediach społecznościowych. Można też przeglądać Biuletyn Informacji Publicznej.

Inna opcja to powiatowy urząd pracy. Status osoby bezrobotnej pozwala skorzystać z możliwości, jakie dają różne formy wsparcia – od poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy po kursy i szkolenia oraz staże zawodowe. Rejestracja w PUP daje dostęp do dofinansowań, ubezpieczenia zdrowotnego i ogłoszeń, z których część jest przeznaczona tylko dla osób zarejestrowanych w urzędzie.

Praca w Lublińcu oferowana jest też przez certyfikowane agencje pracy, które pośredniczą pomiędzy osobami poszukującymi zatrudnienia a pracodawcami. Z udziałem agencji można znaleźć zatrudnienie stałe lub tymczasowe, w kraju i za granicą. Dobrym rozwiązaniem często okazuje się również pomoc rodziny i znajomych. Mogą mieć oni informacje o wolnych wakatach w firmach, w których sami pracują lub wiedzieć, czy w innym miejscu nie zwolniło się stanowisko interesujące osobę poszukującą zatrudnienia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu