Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Dzikie zwierzęta na drodze. Jak reagować?

Dzikie zwierzęta na drodze. Jak reagować?

4 października 2023, godz. 13:10
Lubliniec.info, źródło: KPP Lubliniec / zdj. ilustr.
Udostępnij: Kopiuj link

Mamy jesień, za oknem z dnia na dzień coraz wcześniej zapada zmrok, a nawierzchnia dróg, m.in. za sprawą niższych temperatur i opadów deszczu, robi się śliska. Warunki drogowe są więc trudniejsze. W takiej sytuacji warto zachować szczególną ostrożność przejeżdżając chociażby przez lasy, gdzie można napotkać dziką zwierzynę. Jak się wtedy zachować? Policja wyjaśnia.

Na dzikie zwierzęta należy uważać w szczególności w godzinach wieczornych i nocnych. Zdarzenia drogowego z ich udziałem można uniknąć za pomocą zmniejszenia prędkości – podaje Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu. Zwierzęta są nieobliczalne, dlatego widząc je na drodze lepiej pozwolić im przejść na drugą stronę.

Policja apeluje:

  • Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
  • Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza. 
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
  • Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

Gdy dojdzie do kolizji ze zwierzęciem należy:

  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia;
  • o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby;
  • jeżeli nasz samochód nie odniósł poważnych uszkodzeń w zderzeniu ze zwierzyną, należy zjechać jak najszybciej na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy;
  • niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym;
  • nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może nagle zaatakować.

Komentarze

U
Urszula 11 października 2023, godz. 8:34
Zgłoś
dzikie zwierzęta

Trzeba uważać bo nigdy ine wiadomo kiedy takie dzikie zwierzę może wyjść na drogę. U mnie to naqet koło posesji sie dziki kręcą dlatego woreczki kunagone przy płocie są zawieszone zeby je odstraszać.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu