Spotkanie z Waldemarem Cichoniem

Spotkanie z Waldemarem Cichoniem

5 października 2023, godz. 9:57
nadesłane: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublińcu / zdj. Czesława Włuka
Udostępnij: Kopiuj link

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w ramach realizowanego zadania „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska” z  programu EtnoPolska 2023, zaprosiła uczniów lublinieckich szkół podstawowych na spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem – autorem wielu książek dla dzieci, w tym książek napisanych w literackim języku polskim oraz etnolekcie śląskim, poświęconych wielkim Górnoślązakom pt. „Zdarziło się na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” i „Tam, kaj się rodzom djamynty” oraz bajkom – pt. „Bebok, heksa i inksi. Rzecz o śląskich strachach i straszkach”. 

W czasie spotkania Autor – rodowity Ślązak, dziennikarz, redaktor mediów lokalnych i pisarz, wiele uwagi poświęcił śląskiej historii, tradycji i tożsamości, a także językowi, który jest dla niego językiem serca, ponieważ nauczył się go jeszcze przed językiem polskim. To, co skłoniło go do napisania książek po śląsku i o Śląsku, to brak informacji o naszym regionie w podręcznikach szkolnych. Pierwszą książkę o Śląsku napisał z myślą o swoim synu, a mając na uwadze niechęć dzieci do dat i faktów, zrobił to w formie bajek. Pomysł okazał się sukcesem i dzięki niemu powstały kolejne książki. Ostatnia książka autora opowiada o strachach, dlatego nie mogło w niej zabraknąć beboków, heks, utopków, jaroszków i zapadłych miejsc. 

W czasie spotkania dzieci nie kryły zdziwienia słysząc historie o śląskich władcach, świętych, bohaterach czy Kopciuszku i z pewnością zabrały część naszej śląskiej historii do swoich domów.

Galeria: Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece

Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece / zdj. Czesława Włuka, nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece / nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece / nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece / nadesłane: Lubiteka Spotkanie z Waldemarem Cichoniem w Lubitece / nadesłane: Lubiteka
Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu