Spotkanie z Waldemarem Cichoniem
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w ramach realizowanego zadania „Folk na Tak! Różnorodność kulturowa Śląska” z programu EtnoPolska 2023, zaprosiła uczniów lublinieckich szkół podstawowych na spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem – autorem wielu książek dla dzieci, w tym książek napisanych w literackim języku polskim oraz etnolekcie śląskim, poświęconych wielkim Górnoślązakom pt. „Zdarziło się na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” i „Tam, kaj się rodzom djamynty” oraz bajkom – pt. „Bebok, heksa i inksi. Rzecz o śląskich strachach i straszkach”.
W czasie spotkania Autor – rodowity Ślązak, dziennikarz, redaktor mediów lokalnych i pisarz, wiele uwagi poświęcił śląskiej historii, tradycji i tożsamości, a także językowi, który jest dla niego językiem serca, ponieważ nauczył się go jeszcze przed językiem polskim. To, co skłoniło go do napisania książek po śląsku i o Śląsku, to brak informacji o naszym regionie w podręcznikach szkolnych. Pierwszą książkę o Śląsku napisał z myślą o swoim synu, a mając na uwadze niechęć dzieci do dat i faktów, zrobił to w formie bajek. Pomysł okazał się sukcesem i dzięki niemu powstały kolejne książki. Ostatnia książka autora opowiada o strachach, dlatego nie mogło w niej zabraknąć beboków, heks, utopków, jaroszków i zapadłych miejsc.
W czasie spotkania dzieci nie kryły zdziwienia słysząc historie o śląskich władcach, świętych, bohaterach czy Kopciuszku i z pewnością zabrały część naszej śląskiej historii do swoich domów.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!