W ten weekend zmienimy czas na „zimowy”

W ten weekend zmienimy czas na „zimowy”

27 października 2023, godz. 12:59
Lubliniec.info/ zdj. pixabay.com
Udostępnij: Kopiuj link

W nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października zmienimy czas na „zimowy”. Zegarki przestawimy z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Oznacza to, że będzie można spać godzinę dłużej. Należy jednak pamiętać, że dni staną się teraz krótsze. 

Większość zegarów lub sprzętu elektronicznego posiada funkcję automatycznej zmiany czasu. Warto jednak pamiętać, aby zmienić godzinę chociażby we wskazówkowych zegarach ściennych lub w zegarkach na nadgarstku.

Czy to już ostatnia zmiana czasu? Prawdopodobnie nie. Dotychczas nie podjęto znaczących kroków, których celem byłaby likwidacja dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku, w której przechodzenie na czas letni i zimowy przewidziano do 2026 roku. Aby jednolity czas został wprowadzony wcześniej, Komisja Europejska musiałaby powrócić do prac nad tym tematem.

Zmiana czasu na kolei

Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 28 na 29 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 29 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy – podaje w informacji prasowej PKP PLK S.A.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu