Szukasz pracy? Zobacz, czemu warto zdecydować się na pracę w Częstochowie?

Szukasz pracy? Zobacz, czemu warto zdecydować się na pracę w Częstochowie?

1 grudnia 2023, godz. 11:20
Materiał zewnętrzny
Udostępnij: Kopiuj link

Przyjezdnym Częstochowa kojarzy się przede wszystkim z miejscem kultu religijnego. Swoim mieszkańcom miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. To jeden z głównych ośrodków gospodarczych województwa, dysponujący świetnym zapleczem naukowym i ogromną ilością miejsc pracy. Zastanawiasz się nad zmianą pracy i rozważasz dojazdy do Częstochowy? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł.

Co oferuje częstochowski rynek pracy?

Stopa bezrobocia w Częstochowie wynosi 3,3%, jest zatem znacznie niższa, niż ogólnopolska (5%). Tradycyjnymi branżami i jednocześnie największymi pracodawcami w mieście są firmy hutnicze i wydobywcze, energetyczne oraz elektromechaniczne. Ostatnie dziesięciolecia to jednocześnie czas rozkwitu handlu i usług. Można więc powiedzieć, że w Częstochowie pracę znajdzie każdy, kto tylko faktycznie chce pracować.

Częstochowa to też miasto pracujących kobiet. Jest jedną z niewielu gmin w kraju, gdzie wśród bezrobotnych przeważają mężczyźni. Panie z sukcesami odnajdują się zarówno w branżach tradycyjnie uważanych za kobiece (np. beauty), ale i w zawodach kojarzonych raczej z mężczyznami (automatyka, mechanika). To w dużej mierze zaleta Politechniki Częstochowskiej, której studentami są już w 1/3 panie.

W jakich branżach czeka praca w Częstochowie?

Lista zawodów deficytowych w Częstochowie jest bardzo długa. Praca czeka w IT, w budowlance, w logistyce, w edukacji, w medycynie. Poszukiwani są kierowcy samochodów ciężarowych, mechanicy i lakiernicy, magazynierzy, robotnicy budowlani i monterzy instalacji, spawacze, elektrycy, pracownicy księgowości i HR.

Sporo zawodów znajduje się w równowadze – to oznacza, że chętnych do pracy jest mniej-więcej tyle, ile miejsc, a zatem ze znalezieniem zatrudnienia również nie ma problemu. Na liczącej kilkadziesiąt pozycji liście profesji zbilansowanych znajdują się m.in. pracownicy obsługi e-commerce, listonosze, pracownicy ochrony, operatorzy maszyn przemysłowych i produkcyjnych, a także biolodzy, cukiernicy i stomatolodzy.

Kto dobrze zarabia w Częstochowie?

Znalezienie pracy w Częstochowie jest więc łatwe – ale jaki zawód wybrać, aby mieć pewność naprawdę dobrych zarobków? Dają ją oczywiście wszystkie profesje deficytowe. Jeśli pracowników brakuje, to kandydat dyktuje warunki pracodawcy.

Warto w tym kontekście przyjrzeć się zawodom uznawanym w Częstochowie za skrajnie deficytowe. Wszystkie związane są z branżą medyczną, co jest zgodne z ogólnopolskim brakiem rąk do pracy w szpitalach i przychodniach, zwłaszcza publicznych. Na naprawdę wysokie zarobki mogą więc liczyć lekarze wszystkich specjalizacji, pielęgniarki i położne, ale także operatorzy aparatury medycznej – to szansa dla osób bez wykształcenia medycznego. Aby zdobyć uprawnienia, wystarczy szkoła policealna.

Branże nadwyżkowe – kto w Częstochowie będzie miał problem ze znalezieniem pracy?

Obok zawodów deficytowych i zbilansowanych, są w Częstochowie również profesje nadwyżkowe. Kandydatów jest więcej niż miejsc, a zatem to pracodawca wybiera, kogo zatrudnić i na jakich warunkach – a to może się wiązać ze stawkami poniżej rynkowych.

W Częstochowie nie mają czego szukać przedstawiciele wolnych zawodów: dziennikarze, fotografowie, ale także filozofowie, socjolodzy, kulturoznawcy, politolodzy, historycy oraz ekonomiści. Lokalny rynek jest nimi wysycony i lepiej, aby szukali oni zatrudnienia w innym mieście albo pomyśleli o przebranżowieniu. Są to również zawody, w których nie warto się kształcić, jeśli ktoś stoi u progu kariery i planuje związać swoją przyszłość z Częstochową.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu