Kultura na zdrowie – jubileuszowy rok Miejskiego Domu Kultury

Kultura na zdrowie – jubileuszowy rok Miejskiego Domu Kultury

2 stycznia 2024, godz. 13:40
nadesłane: Paulina Wojtulek, MDK Lubliniec / zdj. D. Dmitriew
Udostępnij: Kopiuj link

Miniony 2023 rok był rokiem jubileuszu 60-lecia działalności Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu, który upłynął pod hasłem „Kultura na zdrowie”. 

Zgodnie z publikacją Larsa Thiela pt. „Zostaw dramat na scenie: Efekt uczestnictwa w kulturze na zdrowie” ma ona korzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Autor podkreśla, ze stwierdzenie to poparte jest kompleksowymi badaniami, eksperymentami i równaniami. Zgodnie z przeprowadzoną przez badacza analizą postawiono wnioski, że udział w wydarzeniach kulturalnych minimum raz w miesiącu poprawia stan naszego samopoczucia w porównaniu gdybyśmy rzadziej odwiedzali miejsce związane z kulturą. Co za tym idzie korzystanie z kultury pozytywnie wpływa na to jak się czujemy. Kultura pomaga budować więzi i relacje międzyludzkie. Dzięki niej stajemy się bardziej wrażliwi na emocje innych i umiemy lepiej je odczytać co wpływa korzystnie na komunikację w społeczeństwie. To był czas pełen pięknych i wzruszających momentów, radości oraz wielu udanych wydarzeń i spotkań.

Wydarzenia kulturalne

W styczniu rozpoczęliśmy celebrowanie 60-tych urodzin Koncertem Noworocznym w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec pod batutą Bartłomieja Pięty. Tym razem orkiestra zaprezentowała swój wielki talent w repertuarze Celine Dion, a naszym muzykom towarzyszyła fenomenalna Dorota Osińska. 

Główne obchody 60-lecia świętowaliśmy w kwietniu podczas uroczystej gali. Spektakl „Kultura na zdrowie” w wykonaniu Teatru Po Pracy opowiedział historię MDKu w „pigułce”. Tego wieczoru progi Miejskiego Domu Kultury odwiedziło wielu zaproszonych gości, którzy zaśpiewali gromkie „Sto lat” i poczęstowali się urodzinowym tortem. W czerwcu 75 urodziny  świętowaliśmy razem z  Zespołem Pieśni i Tańca „Halka”, który w roku jubileuszowym został jedną z sekcji Miejskiego Domu Kultury.

Teatr Po Pracy podczas spektaklu "Kultura na zdrowie", fot. Daniel Dmitriew

Mijający rok to nie tylko wielkie gale i przyjęcia. Były to także liczne warsztaty, wernisaże, koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne, podczas których spotykaliśmy się razem  z Wami i świetnie się bawiliśmy. 

Przez 8 wakacyjnych tygodni od poniedziałku do piątku odbywały się zajęcia dzieci i młodzieży. Plenerowe festyny „Wyjazdowe urodziny MDK” cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców. Odkryliśmy Lubliniec na nowo „Tropem Małej Edytki” podczas pieszo-rowerowej rodzinnej gry Miejskiej. We wrześniu odbył się Jarmark Rękodzieła, zorganizowany z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia Galerii pod Glinianym Aniołem. Lato pożegnaliśmy na Bulwarze Franciszka Grotowskiego koncertami Julii Tkacz z zespołem, Miejskiej Orkiestry Dętej Lubliniec oraz zespołu Sztywny Pan Azji. W programie stand-up rozbawił nas Michał Pałubski. 

Rodzinna Gra Miejska Pieszo-Rowerowa "Tropem małej Edytki", fot. Daniel Dmitriew

Urodziny w roku 2023 świętowało również lublinieckie Kino „Karolinka”, które od 10 lat działa cyfrowo oraz przyciąga stałych i nowych fanów filmowych emocji. 

10-lecie cyfrowego Kina Karolinka MDK Lubliniec, fot. Paulina Wojtulek

Jubileuszowy rok zakończyliśmy Jarmarkiem Świątecznym, tradycyjnym spotkaniem z Mikołajem na lublinieckim rynku oraz 30. edycją konkursu na najpiękniejsze kartki bożonarodzeniowe.  

"Mikołajkowo", fot. Daniel Dmitriew

Edukacja artystyczna

Działalność Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu skupiona jest na działaniach edukacyjno-artystycznych. Uczestnicy sekcji plastycznych zaprezentowali swoje prace podczas majowego święta Młodej Sztuki, a sekcje taneczne i wokalne swój talent pokazały na scenie podczas realizacji widowiska słowno-muzycznego „Nic dwa razy się nie zdarza” inspirowanego życiem i twórczością Wisławy Szymborskiej. Zadanie dofinansowane było ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023. Chętnie odwiedzali nas również seniorzy, którzy rozwijali się podczas cyklu warsztatów „Kreatyny Przystanek 60+”. 

Sekcja Taniec Towarzyski podczas spektaklu "Kultura na zdrowie'", fot. Daniel Dmitriew

Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszamy w 2024 roku!

Świętowanie jubileuszu 60-lecia Miejskiego Domu Kultury dobiegło końca. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzali razem z nami swój wolny czas, którzy razem z nami chcieli zażywać „kultury na zdrowie”. Ten rok był dla nas wyjątkowy, obserwując i organizując kolejne wydarzenia, zbieraliśmy cenne doświadczenia, które potrzebne są do dalszego działania. Cieszymy się, że odwiedzacie progi MDK, doskonalicie tutaj swoje talenty, rozwijacie swoje pasje. Chcemy dalej wspólnie z Wami tworzyć to miejsce i się nim cieszyć. Wpadajcie do Kina „Karolinka” na seanse. Dajcie się zaprosić na filiżankę herbaty lub kawy do Galerii pod Glinianym Aniołem. Dziękujemy za rok 2023 i życzymy Wam wszystkiego dobrego w nowym 2024, do zobaczenia! 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu