Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest tak ważna?

Dlaczego ergonomia stanowiska pracy jest tak ważna?

20 lutego 2024, godz. 7:41
Artykuł sponsorowany
Udostępnij: Kopiuj link

Faktem jest, że im wygodniej pracuje się pracownikowi, tym jest on bardziej efektywny, zmotywowany, a przy tym wysoce skoncentrowany na zadaniach. W czasach nam współczesnych coraz więcej osób pracuje przed komputerem – jeżeli nie przez cały dzień, to przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. Długotrwałe przebywanie przed monitorem nie jest dobre dla naszego zdrowia; naraża nas na problemy ze wzrokiem, problemy z kręgosłupem, a także zmiany zwyrodnieniowe. Ergonomia jest nauką, w której na pierwszym miejscu stawia się przede wszystkim bezpieczeństwo oraz komfort pracownika. Zgodnie z jej zasadami, maszyny, stanowisko oraz cale środowisko pracy powinny być przystosowane do warunków anatomicznych oraz psychofizycznych pracownika. To właśnie dzięki zachowaniu ergonomii, praca będzie pozbawiona zarówno bólu, jak i dyskomfortu. Postanowiliśmy przedstawić kilka istotnych zasad bezpiecznej pracy przy komputerze. Sprawdź, co warto mieć na uwadze podczas wykonywania codziennych obowiązków!

Odpoczynek, biurko oraz odległość od monitora – główne zasady ergonomii

W ostatnich latach, tematyka BHP pracy przy komputerze jest coraz częściej poruszana w wielu środowiskach. Szacuje się, że po każdej godzinie pracy z komputerem, człowiek powinien zmienić zajęcie na takie, które nie jest obciążające dla wzroku bądź wymaga innej pozycji ciała. Zaleca się, by wykorzystać chwilę, jaką stanowi 5 minut, na spojrzenie za okno czy wykonanie kilku prostych ćwiczeń rozciągających. Te kilka chwil pozwala oczom i zmęczonemu siedzącą pozycją ciału na odpoczynek. Podstawą ergonomii jest również dobór odpowiednich mebli do pracy przy komputerze – solidne biurko i regulowane krzesło to podstawa. Sklep CEZAS-GLOB oferuje ergonomiczne meble biurowe, które z powodzeniem można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Stanowisko pracy powinno być zaaranżowane w taki sposób, by wszystkie urządzenia używane do pracy (myszka, klawiatura), były na wyciągnięcie ręki. W przypadku, gdy trzeba będzie wyciągać rękę daleko, aby sięgnąć do myszki czy napisać coś na klawiaturze, bardzo szybko zacznie się odczuwać tego negatywne konsekwencje. Zakłada się, że odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm, dzięki czemu możliwe będzie swobodne położenie ręki na biurku, zamiast trzymanie jej bez oparcia. Oprócz tego, dobrze jest pamiętać o kilku zasadach prawidłowej postawy; plecy powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła, przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do 90°, oparte o brzeg biurka, natomiast dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze. 

Nie tylko meble, czyli jaką rolę w ergonomii odgrywają światło i powietrze?

Podczas organizowania przestrzeni, często pomijaną kwestię stanowi oświetlenie – tymczasem jest ono istotnym aspektem, który wpływa na efektywność pracy. Źródło światła nie powinno być skierowane na monitor, ani nie powinno być oślepiające. Doskonałym rozwiązaniem jest ustawienie biurka bokiem do padającego światła (sztucznego lub dziennego). Każde okno w biurze powinno być również wyposażone w rolety, które pozwolą zasłonić zbyt ostre światło dzienne. Promienie słoneczne, pomimo pozytywnego wpływu na samopoczucie, są w stanie bardzo skutecznie utrudnić pracę, działając oślepiająco. W przypadku zastosowania sztucznego światła, konieczne jest zwrócenie uwagi na jego barwę; w biurach zaleca się żarówki neutralne, które zdecydowanie są najłagodniejsze dla ludzkiego oka, nie powodując przy tym szybszego zmęczenia. Kolejnym z elementów, niesłusznie pomijanych w kwestiach ergonomii, jest jakość powietrza. W miarę możliwości, pomieszczenie w pracy powinno być regularnie wietrzone, natomiast w zimnych porach roku wietrzenie powinno być zastąpione przez specjalistyczne oczyszczacze powietrza. Zadbanie dodatkowo o te dwa aspekty jest w stanie skutecznie wpłynąć na komfort pracy oraz większe skupienie podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu