Ekstremalna Droga Krzyżowa plakat

Ekstremalna Droga Krzyżowa w powiecie lublinieckim

6 marca 2024, godz. 13:16
Lubliniec.info, źródło: edk.org.pl, Parafia św. Mikołaja w Lublińcu / zdj. EDK - Ekstremalna Droga Krzyżowa (facebook)
Udostępnij: Kopiuj link

Na terenie powiatu lublinieckiego zostanie zorganizowana kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Start już 15 marca. 

Czym jest EDK?

EDK to przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła. Odbywa się nocą, na trasie minimum 40 km. Należy ją przejść samotnie lub w skupieniu, po drodze nie ma rozmów, pikników, muzyki. Uczestnicy zatrzymują w konkretnych miejscach rozważając stacje drogi krzyżowej.

Przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej nie jest łatwym zadaniem. Wiąże się to zarówno z ogromnym wysiłkiem fizycznym, jak i mentalnym. Boleć „Nie musi, ale może. Zwykle boli. To dobry moment, aby zacząć się modlić” – czytamy na stronie edk.org.pl.

Trasa jest długa, przebiega przez lasy w ciemności i odbywa się bez względu na pogodę. Należy zabrać więc ze sobą jedzenie oraz odpowiedni ubiór, najlepiej coś na zapas. Warto także pamiętać, że każdy uczestniczy w EDK na własną odpowiedzialność.

„Ekstremalna Droga Krzyżowa ma swój początek w 2009 roku. Jej ideodawcą jest ks. Jacek WIOSNA Stryczek wraz ze wspólnotą Męska Strona Rzeczywistości i Stowarzyszeniem WIOSNA. Pierwsza EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej” – czytamy na stronie edk.org.pl.

EDK w powiecie lublinieckim

Trasa EDK dla rejonu Lubliniec liczy 41 km. Jej przebieg prezentuje się następująco:

Kościół św. Mikołaja w Lublińcu -> Piłka -> Posmyk -> Dziewcza Góra -> Solarnia -> Kośmidry -> Lisowice -> Draliny -> Kanus -> Lubecko -> Steblów -> Kościół św. Mikołaja w Lublińcu.

EDK rozpocznie się w piątek 15 marca o godzinie 20:00 Mszą św. w kościele pw. św. Mikołaja w Lublińcu. Pakiety i rozważania potrzebne do przejścia EDK należy pobrać samemu ze strony edk.org.pl. Zapisy do udziału w EDK w powiecie lublinieckim są dostępne >tutaj< (pod linkiem również mapa) lub w aplikacji mobilnej o nazwie „EDK-Ekstremalna Droga Krzyżowa” dostępnej w sklepie Google Play (wkrótce ma być dostępna również na IOS). Zachęcamy do odwiedzenia strony w celu dokładnego zapoznania się z zasadami i trasą EDK.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu