Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominają - stop brawurze na przejazdach!

Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominają - stop brawurze na przejazdach!

26 marca 2024, godz. 9:22
inf. pras. PKP PLK S.A.
Udostępnij: Kopiuj link

Na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej na linii kolejowej 146 Częstochowa - Chorzew Siemkowice doszło do niebezpiecznej sytuacji. 13 lutego 2024 r. kierujący samochodem osobowym zignorował przepisy ruchu drogowego i z dużą prędkością wyprzedzał inne auta na przejeździe. Aby uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem wjechał do rowu i uszkodził napęd rogatki.

Link do nagrania: https://youtu.be/JPf0XezlHi8

Uszkodzoną po zdarzeniu rogatkę trzeba było naprawić, co powodowało dalsze utrudnienia dla kierowców. Przejazd w tym czasie został zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa – postawiono znak „Stop” i tablice z informacją o uszkodzonej rogatce, a pociągi zwalniały do 20 km/h i podawały sygnał "baczność". Sprawa została przekazana policji. Obecnie urządzenia na przejeździe działają sprawnie.

Według statystyk, 99 procent wypadków na przejazdach wynika z winy kierowców. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych, pośpiech, brawura, rutyna, to przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii to ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod opadającymi rogatkami, omijanie zamkniętych półrogatek, a także wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu.

W przypadku niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z Żółtej Naklejki PLK. Te dodatkowe informacje pozwalają na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Więcej o Żółtej Naklejce PLK https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/

Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. priorytetem jest bezpieczeństwo. Od 2005 roku PLK SA prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”. W tym czasie liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się. Kampania to cykliczne działania, mające ograniczać zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych przez zwiększanie świadomości uczestników ruchu drogowego. PLK SA prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów WORD. Są działania w mediach oraz kolportaż materiałów informacyjnych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu