Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

Przetarg z Programu Słoneczny Lubliniec do powtórzenia

Przetarg z Programu Słoneczny Lubliniec do powtórzenia

2 lutego 2021, godz. 9:02
Udostępnij: Kopiuj link

Z końcem zeszłego tygodnia zakończył się termin składania ofert wykonawców do Programu Słoneczny Lubliniec. Miasto planowało przeznaczyć na ten cel 8,1 mln zł. Informacja z otwarcia kopert ucieszyła mieszkańców, ponieważ kwoty ofert były w niektórych przypadkach ponad o połowę niższe. Studzimy jednak emocje przetarg zostanie powtórzony i ceny będą wyższe.

Program Słoneczny Lubliniec to dostawa i montaż dwóch rodzajów instalacji: fotowoltaicznej (wytwarzającej energię elektryczną) oraz solarnej (ogrzewającą wodę). Jest to drugie podejście realizacji programu, ponieważ pierwsza nie doszła do skutku ze względu na brak otrzymania dotacji zewnętrznej. W tej 'drugiej edycji' uczestnikami mogli pozostać tylko Ci mieszkańcy, którzy złożyli deklarację uczestnictwa w pierwszej. Wielu mieszkańców Lublińca zrezygnowało od kontynuacji w Programie Słoneczny Lubliniec chociażby, ze względu, że w tym czasie, we własnym zakresie wykonali instalację fotowoltaiczną, czy solarną. Aktualny Program Słoneczny Lubliniec to 247 instalacji fotowoltaicznych oraz 41 solarnych. 

Przez zakończeniem terminu składania ofert w przetargu Mieszkańcy Lublińca mogli już odbierać umowy, które należy podpisać z Gminą Lubliniec. W ich treści znalazły się oczywiście informacje o szacunkowej wartości instalacji OZE, gdzie przy fotowoltaice średni koszt 1kWp wyniósł ok. 6500 zł brutto. Przeglądając dostępne oferty wykonawców w Internecie ceny za 1kWp oscylowały najczęściej w granicach 4500-5000 zł brutto, czyli 1,5-2 tys. różnicy. Przy instalacji 4kWp cena całej instalacji zwiększa się o kilka tysięcy. W jednym z najpopularniejszych serwisów aukcyjnych w naszym kraju znaleźliśmy ofertę instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem o ok. 20 zł tańszą w porównaniu do szacunkowych kosztów instalacji wg umowy z urzędem. Różnica w mocy? W Słonecznym Lublińcu 3,84kW natomiast w internetowej aukcji zestawu: 5,84kW (średnio ok. 4 236 zł za 1kW) Oczywiście nie możemy w pełni porównywać tych instalacji chociażby ze względu na brak informacji o produktach ze Słonecznego Lublińca ponieważ przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Urząd Miejski w Lublińcu opublikował informację z otwarcia kopert przetargu Słoneczny Lubliniec. Najniższa złożona oferta należąca do firmy Sanito sp. z o.o. z Warszawy wynosi 3 839 098,68 zł, druga oferta opiewa na kwotę 3 941 208,36 złożona przez konsorcjum naszych lokalnych firm: Zakład Budowlano-Remontowy Marian Gołąbek z Chwostka oraz F.H.U.P. „JAREKS” Jarosław Serafin z Lublińca. 
Natomiast najdroższa oferta wyniosła 4 666 843,08 zł od INERGIS S.A. z Częstochowy. 

Urząd Miejski przeznaczył na sfinansowanie zamówienia kwotę 8,1 mln zł. 
Początkowo można pomyśleć, że kwoty najniższych ofert są poniżej połowy wartości przetargu, ale te kwoty dotyczą tylko instalacji fotowoltaicznej. Nie zawierają oferty na wykonanie instalacji solarnej.
Miasto ogłaszając przetarg pozwoliło na składanie ofert częściowych na konkretny typ instalacji. Aktualnie trzeba będzie powtórzyć przetarg, aby móc wyłonić wykonawcę do instalacji solarnych.

Wartość całego Programu Słoneczny Lubliniec i tak ulegnie obniżeniu od zakładanych pierwotnych kosztów. Natomiast Mieszkaniec Lublińca obecnie nie wie o ile nawet szacunkowo może obniżyć się cena jego instalacji ze względu na brak wyboru finalnego Wykonawcy/Wykonawców obu instalacji. Chodzi tutaj o duże środki finansowe - koszt instalacji fotowoltaicznej 3,84kW wyceniany jest przez miasto na blisko 25 tys. zł. Czas na podjęcie decyzji wynosi 7 dni - taki jest bowiem termin złożenia podpisanej umowy liczony od daty jej odbioru. Umowy są wysyłane pocztą lub można odebrać osobiście do dnia dzisiejszego (02.02) w urzędzie. 

Komentarze

O
OPTYMISTA 5 lutego 2021, godz. 10:13
Zgłoś
OPTYMISTYCZNIE

NA JAKIM ETAPIE JEST PROGRAM SŁONECZNY LUBLINIEC. BO POWIEM SZCZERZE JAK CZYTAM TE INFORMACJE TO OPIEWAJĄ MNIE WĄTPLIWOŚCI CZY JEDNAK NIE ZROBIĆ INWESTYCJĘ POMIJAJĄC TE "STARANIA"

C
czytelnik 2 lutego 2021, godz. 20:19
Zgłoś
idiotyzm

Nie wiem, skąd autor ma takie informacje, ale oprócz cen złożonych ofert, reszta, to jakieś brednie. Przetarg będzie powtórzony tylko na instalacje solarne. W pozostałej części będzie rozstrzygnięty.

Y
Yaro 2 lutego 2021, godz. 14:18
Zgłoś
Za drogo

Dlaczego miasto ,,wyceniło,, 1 kWp na 6500zł. W dzisiejszych realiach wolnego rynku- porównując oferty różnych firm to cena 4500zł za kWp już i tak wydaje się bardzo wysoką !

S
Sceptyk 2 lutego 2021, godz. 10:37
Zgłoś
Farsa

Cały ten projekt ciągnie się 5 rok. I dalej nic nie wiadomo. Jedna wielka porażka. Dlaczego urząd chce ponownie ogłaszać przetarg na fotowoltaikę skoro oferty zostały złożone? Niech miasto ogłosi przetarg jedynie na solary. Jeśli ogłosi na to i na to firmy od razu podniosą oferty o 1-2 mln tak żeby się zmieścić w tych 8 mln. To jest jakaś porażka i ogromna nieudolność.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu