Stanowisko Nadleśnictwa Lubliniec w sprawie prowadzonej wycinki drzew

Stanowisko Nadleśnictwa Lubliniec w sprawie prowadzonej wycinki drzew w Kokotku

5 marca 2021, godz. 12:28
źródło: UM Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

W nawiązaniu do spotkania Władz miasta Lubliniec jakie odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Lubliniec w dniu 2 marca 2021 roku, w związku z niepokojącymi informacjami zgłaszanymi do Urzędu Miejskiego przez mieszkańców miasta, dotyczącymi wycinki sporych obszarów lasu na terenie Kokotka, na gruncie należącym do Nadleśnictwa Lubliniec uprzejmie informuję.

Realizacja prac związanych z wycinką drzew jest zgodna z obowiązującym planem urządzenia lasu zatwierdzonym Decyzją Ministra Środowiska do realizacji przez Nadleśnictwo Lubliniec w latach 2020 - 2029.

Nadleśniczy zobowiązany jest do pełnej realizacji zadań z zakresu gospodarki leśnej zapisanych w w/w planie urządzenia lasu, a przeszkodami w ich realizacji mogą być jedynie klęski żywiołowe występujące na terenach leśnych.

Zintensyfikowane w ostatnim czasie cięcia drzewostanów dotyczą całego obszaru Nadleśnictwa Lubliniec i uwarunkowane są osiągnięciem przez drzewostany, w tym wypadku głównie drzewostany sosnowe, wieku, kwalifikującego do rozpoczęcia użytkowania rębnego, a wiec wycinki drzewostanów na powierzchniach ok. 4 ha i rozpoczęcia procesu wprowadzania nowego pokolenia lasu. Zaniechanie tego procesu i pozostawianie drzewostanów jako „starodrzew" w dłuższej perspektywie czasu doprowadziłoby do utraty ich żywotności i naturalnego procesu rozpadu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku prowadzonej gospodarki leśnej przez Lasy Państwowe, każda z powierzchni na której wykonana zostanie wycinka drzew (cięcia rębne) w okresie do pięciu lat misi zostać odnowiona poprzez wprowadzenie roślinności leśnej - nowego pokolenia drzew, często z urozmaiconym składem gatunkowym; o ile pozwalają na to uwarunkowania przyrodnicze i siedliskowe danego miejsca. Brak skutecznego odnowienia powierzchni wyciętej uniemożliwia wykonanie dalszych cięć rębnych. Jedyną okolicznością powodującą bezpowrotną utratę powierzchni leśnej jest przeznaczenie jej na cele inwestycje np. drogowe.

Wycinka drzew realizowana na terenach leśnych w zarządzie Lasów Państwowych związana jest z;

wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych poprawiających warunki wzrostu pozostałym drzewom,

wycinki drzew opanowanych przez szkodniki owadzie, choroby grzybowe, uszkodzonych i obumierających,

wycinki drzew które osiągnęły wiek rębny i konieczne jest rozpoczęcie procesu wprowadzenia nowego pokolenia drzew dla zachowania trwałości ekosystemu leśnego. Wypracowane przez naukowców i sprawdzone przez praktyków leśników metody prowadzenie gospodarki leśnej mają na celu trwałe zachowanie lasów i korzystnego ich wpływu na klimat, warunki życia i zdrowia człowieka, i ze swej strony zapewniam, że podejmowane przez Nadleśnictwo Lubliniec działania w/w celom służą.

W przypadku potrzeby udzielenia dodatkowych informacji zapewniam o gotowości do rozmowy lub osobistego spotkania z zainteresowanymi osobami.

Zbigniew Znojek

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubliniec

Komentarze

N
nikt ważny 15 marca 2021, godz. 10:42
Zgłoś

wycinka 4 ha w kokotku – nie ! wycinka 100 ha pod wariant niebieski drogi s11 – tak !!!

H
henry 6 marca 2021, godz. 18:48
Zgłoś
Co dalej w Borach Lublinieckich

Jeżeli ścięte drzewa pojadą do palenia w kotłach energetyki konwencjonalnej to będzie kolejny wielki sabotaż. Bowiem ogromne zapasy opału leżą na hałdach. Zatem pytanie: gdzie pojedzie transport z wyciętym drewnem ?. Kto wydał decyzję o wycinaniu Borów Lublinieckich ?.

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu