PRZEKAZANIE OBOWIĄZKÓW DOWÓDCY JEDNOSTKI  WOJSKOWEJ KOMANDOSÓW

PRZEKAZANIE OBOWIĄZKÓW DOWÓDCY JEDNOSTKI WOJSKOWEJ KOMANDOSÓW

14 maja 2021, godz. 14:45
nadesłane JWK, fot. D. Dmitriew
Udostępnij: Kopiuj link

Przekazanie sztandaru jest chwilą wyjątkową i doniosłą, gdyż sztandar jest wyrazem szacunku dla tradycji i przywiązania do jednostki wojskowej. W dniu dzisiejszym miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy w Jednostce Wojskowej Komandosów. Pułkownik Michał Strzelecki przekazał obowiązki zastępcy, Podpułkownikowi Wojciechowi Danisiewiczowi.

Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy odbyła się na Placu Apelowym Jednostki Wojskowej Komandosów, przebieg jej został zaplanowany zgodnie  z ceremoniałem wojskowym, jednak ze względu na zaistniałą sytuację w kraju, uroczystość odbywała się w reżimie epidemicznym.

Udział w wydarzeniu wzięli między innymi reprezentanci władz państwowych  i samorządowych, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, dowódcy  i przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i instytucji Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele służb mundurowych oraz zaproszeni goście z kraju  i zza granicy.

Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru Jednostki Wojskowej Komandosów, podpisanie protokołów i złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków.

W swoim przemówieniu Dowódca Komponentu Wojsk specjalnych gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz podziękował dotychczasowemu Dowódcy płk. Michałowi Strzeleckiemu za pięcioletni okres dowodzenia Jednostką oraz podkreślił, że jest pewien, że będzie godnie reprezentował Polskie Wojska Specjalne w elitarnym gronie, jako że został Decyzją Ministra Obrony Narodowej skierowany  na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w US Army War College w USA. Następnie Pan Generał zwrócił się do przejmującego obowiązki dowódcy JWK ppłk. Wojciecha Danisiewicza. Podkreślił, że stoi przed nim olbrzymia odpowiedzialność  i ambitne wyzwanie, ale wierzy, że jest dobrze przygotowany do dowodzenia jednostką, z którą jest związany od początku zawodowej służby wojskowej.

Po uroczystości Dowódcy oraz przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapalili znicze  pod „Pomnikiem Poległych”.

Płk Michał Strzelecki dowodził naszą jednostką od 2016 roku, od początku swojej służby był związany z Jednostką Wojskową Komandosów (1 Pułk Specjalny Komandosów). Zajmował stanowiska dowódcy grupy specjalnej, dowódcy grupy specjalnej płetwonurków, szefa sekcji szkolenia nurkowego oraz zastępcy dowódcy zespołu bojowego. Czterokrotnie pełnił służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych. Ukończył szereg krajowych i zagranicznych kursów i szkoleń, m.in. szkolenie dowództwa komponentu operacji specjalnych połączonych sił NATO (NATO Combined Forces Special Operations Component Command Staff Training), zrealizowane przez kadrę Połączonego Uniwersytetu Operacji Specjalnych (Joint Special Operations University), podstawowy kurs zimowy Sił Zbrojnych Szwecji (Swedish Armed Forces Basic Winter Training), kurs rozpoznawczy Wojsk Specjalnych NATO (NATO SOF Intelligence Course) w NSHQ w Belgii. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu