XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej

XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej - FOTO

31 maja 2021, godz. 8:48
nadesłane: Martyna Abu Louz - Instruktor Klub JWK
Udostępnij: Kopiuj link

25 maja bieżącego roku odbyła się Gala XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej „Czym Dla Wojska Jest Piosenka” o puchar Grand Prix Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. dr. Inż. SŁAWOMIRA DRUMOWICZA, której organizatorem był Klub Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Honorowy patronat nad festiwalem objął Burmistrz Miasta Lubliniec pan Edward Maniura.

Już od 14 lat maj w Lublinieckim Garnizonie rozbrzmiewa piosenkami wojskowymi i patriotycznymi, by promować treści orężne wojska polskiego i kultywować tradycje związane z ojczyzną i patriotyzmem. Cieszy niezmiernie organizatorów zainteresowanie festiwalem i treściami z niego płynącymi, bo świadczy to o potrzebie śpiewania utworów o zabarwieniu patriotycznym czy wojskowym. Dowodem na to niech będzie fakt, że na festiwal zgłosiło się 71 podmiotów wykonawczych co łącznie daje około 200 uczestników z całego kraju.

Na lubliniecki festiwal zgłosili się artyści między innymi z Rzeszowa, Przemyśla, Warszawy, Brzegu, Żagania, Krakowa, Giżycka, Gdyni, Szczecina, Działoszyna ale i z Sadowa, Pawonkowa, Koszęcina i oczywiście Lublińca. Gospodarzem festiwalu był Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów czasowo pełniący obowiązki pan płk MARCIN SUSZKO reprezentowany na Gali przez płk Bronisława ANTONIKA. Generała bryg. dr. inż. Sławomira Drumowicza reprezentował płk Piotr Tomala z Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Na galę przybyli również: Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej GAWRON, burmistrz miasta pan Edward MANIURA, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Gabriel PODBIOŁ, oraz Agata WOŹNIAK- RYBKA dyrektor MDK Lubliniec. Fundatorami festiwalu był Klub JWK , państwo Zdzisław Nowak i Karolina Krawczyk – ORS „Strzelnica”, pan Krzysztofa Ledwoń z Częstochowy , ksiądz kapelan JWK kpt. Przemysław TUR, Emilia Jaworska, Fundacja Wspieram Cicho i Skutecznie , Fundacja Tutaj Przyszłość oraz Państwo Mikołaj i Anita Naczyńscy. Nagrody specjalne ufundowali również Burmistrz miasta Edward Maniura oraz Poseł Andrzej Gawron. By mogła odbyć się gala z wręczeniem nagród to 21 maja w Klubie JWK grono jurorów dokonało oceny nadesłanych prezentacji. Przewodniczącym jurorów był nieoceniony nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej im. Janiny Garści, wieloletni dyrygenta i kompozytor oraz juror festiwali artystycznych pana mgr Marian Kaczmarka. Do grona jurorskiego zaproszeni zostali kolejno nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej, pedagog i miłośnik pracy z dziećmi, wirtuoz fortepianu - pani mgr Sonia Wachowska, były artysta, solista, a obecnie kierownik działu produkcji imprez i koncertów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny – pan mgr Stanisław Demczuk. Skład sędziowski zamykał muzyk, gitarzysta, nauczyciel muzyki, osoba od lat związaną ze sceną pan mgr Arkadiusz Suchara.

Wszyscy wykonawcy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny i na gali można było usłyszeć takie utwory jak „Wojenko, Wojenko”, „Wołyń”, „Afganistan” i wiele innych pięknych utworów patriotycznych i wojskowych. Puchar Grand Prix w brawurowy sposób wyśpiewała Dominika Swara z Krakowa. Organizatorzy dziękują wszystkim wykonawcom oraz zapraszają już na drugi rok, by ponownie móc podziwiać wyśpiewane treści krzewiące patriotyzm, naukę o historii naszego kraju oraz miłość do Ojczyzny.

Galeria: XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu