Będzie tunel przy ul. Częstochowskiej?

Będzie tunel przy ul. Częstochowskiej? Przedstawiono koncepcję budowy

15 września 2021, godz. 9:53
fot. Anna Jonczyk-Drzymała, Facebook
Udostępnij: Kopiuj link

Temat tunelu przy ul. Częstochowskiej powraca po raz kolejny. Jak poinformowała w mediach społecznościowych Zastępca Burmistrza Miasta Lubliniec Anna Jonczyk-Drzymała, 10 września odbyło się spotkanie poświęcone koncepcji wybudowania tunelu. Uczestniczyli w nim dyrektor PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie Helmut Klabis oraz Poseł na Sejm RP Andrzej Gawron. Wstępnie przedstawiono koncepcję, w którym miejscu miałby się znajdować tunel.

Uciążliwości drogowe przy przejeździe kolejowym na ul. Częstochowskiej w Lublińcu to często powracający temat. Największych korków można doświadczyć tam w godzinach popołudniowych, w czasie natężonego ruchu. Tunel miałaby zapobiegać takim utrudnieniom i usprawniać ruch. 

Autorzy koncepcji zaproponowali wybudowanie tunelu w kształcie litery „U”. Ma to jednak swoje wady i zalety:

„Wzdłuż jezdni zaprojektowano ścieżkę pieszo-rowerową o długości ok. 400 metrów. Słabą stroną tego rozwiązania jest wydłużenie drogi pieszym i rowerzystom, dlatego będziemy dążyć na etapie opracowania dokumentacji technicznej, aby bezpośrednio pod przejazdem wybudować przejście podziemne z windami po obu stronach przejazdu. Bliska odległość przejazdu od zabudowań mieszkalnych uniemożliwi wybudowanie przejścia podziemnego dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Stąd oprócz tradycyjnych schodów, wskazaliśmy podczas spotkania potrzebę wybudowania wind” – poinformowała Anna Jonczyk-Drzymała.

Miasto będzie wnioskować do PKP PLK S.A o uwzględnienie inwestycji tunelu i zrealizowanie jej z Krajowego Programu Kolejowego. Zadanie miałoby zostać wpisane do programu na lata 2023-2027.

Koszt całej inwestycji wyceniono na 70 mln zł brutto. Ostateczna kwota może się jednak zmienić. 

Podczas piątkowego spotkania, Poseł na Sejm RP Andrzej Gawron miał zadeklarować pomoc w zorganizowaniu spotkania Burmistrza Miasta Lubliniec z Prezesem Zarządu PKP PLK S.A w Ministerstwie Infrastruktury. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu