Bo Tu Kiedyś Będzie Polska – premiera już w październiku

Bo Tu Kiedyś Będzie Polska – premiera już w październiku

17 września 2021, godz. 9:30
graf. Stowarzyszenie Artystyczne Maskania, Facebook
Udostępnij: Kopiuj link

Koncert „Bo Tu Kiedyś Będzie Polska” to historia niezwykłej mieszkanki Lublińca – Józefy Liberkowej. Premiera odbędzie się 7 października o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. 

Jak informują organizatorzy, na scenie zabrzmią słowa z pamiętnika Józefy, okradzone tradycyjnymi melodiami Lublińca i Śląska – w nowych, współczesnych aranżacjach. Będzie to okazja do zagłębienia się w postać Józefy, poznania jej losów oraz również zaznajomienia się z historią Śląska.

Józefa Liberkowa urodziła się 11 lutego 1877 r. w Oleśnie. Stroju śląskiego nie porzuciła do końca swojego życia. Uczyła szkolne koleżanki polskich piosenek, wszędzie posługując się językiem polskim. Angażowała się w pracę na rzecz polskiego śląska. Gdy Olesno zostało przyznane Niemcom w październiku 1921 r., Liberkowa wyjechała do Lublińca. Spędziła tutaj resztę swojego życia. Zmarła 13 grudnia 1970 r. i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Lublińcu. 

Organizatorzy koncertu, Stowarzyszenie Artystyczne Maskania, w maju tego roku poszukiwali osoby, która wcieliłaby się w postać Józefy Liberkowej. W jej roli gościnnie wystąpi Maria Matusek.

Scenariusz, kostiumy, scenografia, reżyseria - Anna Szymczak
Aranżacje, oprawa muzyczna - Daniel Cebula-Orynicz
Reżyseria dźwięku - Łukasz Giemuła
Promocja, social media - Maria Baładżanow

Wstęp na koncert jest wolny. Wejściówki można rezerwować i odbierać w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu od 20 września.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu