Bezpieczeństwo na drodze jesienią

Bezpieczeństwo na drodze jesienią

23 września 2021, godz. 13:42
Udostępnij: Kopiuj link

23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Z tego powodu warto przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać w ruchu drogowym. 

Drogi w okresie jesienno-zimowym mogą być zdradliwe. Powodem jest głównie śliska nawierzchnia oraz gorsza widoczność. Wpływają na to takie czynniki jak m.in. opady deszczu, wcześnie zapadający zmrok, mgła, niska temperatura, czy liście na drodze. Sprawia to, że poruszanie się w ruchu drogowym może być utrudnione. Warto również pamiętać, że w takich warunkach wydłuża się droga hamowania. Prędkość pojazdu powinna być dostosowana do aktualnej sytuacji na jezdni. Dopuszczalny limit na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.

Są jednak takie miejsca, w których należy zachować jeszcze większą ostrożność – „zwiększoną czujność zachować należy w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Właśnie w tym okresie warto skontrolować stan ogumienia w samochodzie (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) oraz jego oświetlenie (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych). Zauważalnym problemem jest również poruszanie się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza czy opadach atmosferycznych. Pamiętajmy, że w takim przypadku, zamiast często używanego przełączenia “auto”, kierujący ma obowiązek ręcznie włączyć światła mijania”  – czytamy na stronie KPP Lubliniec.

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od jej użytkowników – „Podkreślaliśmy to już wielokrotnie. Drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze” – podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.   

Policja apeluje również o zachowanie bezpieczeństwa do pieszych i rowerzystów. Nie należy wchodzić na przejściu dla pieszych (ani wjeżdżać na przejeździe dla rowerów) bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Ważna jest także widoczność pieszego i rowerzysty. Oświetlenie roweru, elementy odblaskowe, czy latarka – to wszystko sprawia, że osoba jest lepiej widoczna.

Każdy użytkownik ruchu drogowego powinien zadbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak innych.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu