Ćwiczenia Egida-21 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu

Ćwiczenia Egida-21 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu

18 października 2021, godz. 9:53
info i fot. KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu odbyły się ogólnopolskie ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-21”. To praktyczna weryfikacja systemu powoływania rezerw, bowiem Policja obok wojska jest drugą co do wielkości formacją dysponującą takimi siłami. Przez cały dzień powołani rezerwiści uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych, nabywając wiedzę dotyczącą użycia, i obsługi broni palnej, techniki interwencji, czy też udzielania pierwszej pomocy.

W niedzielę 17 października, punktualnie o godzinie 7.00 w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu rozpoczęły się ćwiczenia obronne „EGIDA-21”. W przedsięwzięciu wzięły udział osoby niebędące funkcjonariuszami Policji posiadające nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do jednostek zmilitaryzowanych Policji. Przeprowadzono je w ścisłej współpracy z administracją wojskową. Ćwiczenia zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie przeprowadzenia ćwiczenia obronnego pk.. „EGIDA-21” realizowane były w 40 jednostkach organizacyjnych Policji, szczebla wojewódzkiego, miejskiego, powiatowego, szkołach Policji oraz w Komendzie Głównej Policji. 

W ramach ćwiczeń żołnierze rezerwy, listem poleconym, otrzymali wezwanie od właściwej względem miejsca swojego zameldowania Wojskowej Komendy Uzupełnień na minimum 14 dni przed planowanym terminem przedsięwzięcia. W lublinieckiej komendzie do ćwiczeń stawiło się 20 rezerwistów z terenu powiatu lublinieckiego. Na początku wszyscy zostali poddani procesowi ewidencjonowania i sprawdzenia tożsamości. Następnie każdy otrzymał identyfikatory i przybory niezbędne przybory do udziału w zajęciach dydaktycznych.

W trakcie ćwiczeń policjanci zaprezentowali uczestnikom sprzęt oraz środki przymusu bezpośredniego będące na wyposażeniu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, a przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej przeprowadził zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Nad zapewnieniem prawidłowego przebiegu ćwiczeń czuwali lublinieccy mundurowi, pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, jak również przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie i Służby Więziennej.

Zagadnienia szkoleniowe obejmowały między innymi tematykę z zakresu ochrony informacji niejawnych w jednostkach Policji przewidzianych do militaryzacji, podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania zadań służbowych, bezpieczeństwo w miejscu pełnienia służby oraz w trakcie podejmowania interwencji. Policjanci podczas zajęć omówili również przepisy dotyczące używania środków przymusu bezpośredniego, budowę i zasady działania broni palnej oraz zasady prowadzenia szczególnej ochrony obiektów. Rezerwiści poznali jakie ciążą na nich zadania i obowiązki w związku z powołaniem, a także poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które mieli okazję przećwiczyć na fantomie.

Głównym założeniem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powołaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendami powiatowymi, miejskimi, rejonowymi a komendami wojewódzkimi i dalej Komendą Główną Policji.

Przebiegowi ćwiczeń w Komendzie Powiatowej Policji w Lublińcu przyglądał się obserwator z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Źródłem finansowania ćwiczeń „EGIDA” są środki Ministerstwa Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu pozamilitarnych przygotowań obronnych działu administracji rządowej spraw wewnętrznych w latach 2017-2026.

Galeria: Ćwiczenia Egida-21 w KPP Lubliniec

Zobacz całą galerię

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu