Szkolenie opiekunek społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublińcu
Praca opiekuna społecznego to praca z drugim człowiekiem i dla drugiego człowieka. Poza wiedzą fachową wymaga cierpliwości, empatii, dużo wyrozumiałości. Opiekun społeczny wykonując obowiązki w różnorodnych środowiskach musi posiadać stosowną wiedzę, umiejętności, a także być przygotowany do działania w różnych sytuacjach związanych z opieką nad osobami starszymi, niesamodzielnymi.
Zespół Usług Opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej to 9 opiekunek społecznych - 9 kobiet zawodowo przygotowanych do wspierania i pielęgnowania często niezaradnych, schorowanych i najczęściej samotnych starszych mieszkańców Lublińca. Jednak ukończenie szkoły, czy kursów z zakresu środowiskowych form opieki i pielęgnacji nie wystarcza, by, na co dzień szybko reagować, sprawnie podejmować decyzje w sytuacjach kryzysowych czy zagrożenia życia lub zdrowia.
W trosce o utrwalanie w/w umiejętności, podniesienie jakości życia zawodowego i samej pracy, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej po raz kolejny zorganizował cykl szkoleń pn. „Kompendium wiedzy dla opiekunek społecznych z zakresu psychologicznych aspektów opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii SARS-CoV-2”. 40 godzin w/w cyklu to warsztaty z pedagogiem, a także zajęcia, a właściwie trening z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które regularnie organizowane są dla tej grupy zawodowej – albowiem to właśnie opiekunki społeczne, jak pokazuje życie i codzienna praca muszą być przygotowane na szybkie reagowanie, odczytywanie symptomów choroby, udzielanie – jeśli to możliwe pierwszej pomocy.
Odbywające się w siedzibie Domu Dziennego Pobytu „Klub Seniora” warsztaty potrwają do końca roku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jako pracodawca zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników pozyskał środki finansowe na realizację w/w szkoleń z Powiatowego Urzędu Pracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dofinansowanie środkami Krajowego Funduszu Szkoleniowego wyniosło 80% kosztów przedsięwzięcia.
Komentarze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!