Akcja „Znicz 2021” – policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Akcja „Znicz 2021” – policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

28.10.2021 11:46
Policja Śląska
Czytanie treści strony dostępne

Okres Uroczystości Wszystkich Świętych przypadający na przełomie października i listopada, to czas wzmożonego ruchu na drodze. Z tego powodu w całej Polsce prowadzona jest coroczna akcja „Znicz”. Policja przypomina najważniejsze zasady, które pomogą zachować w tym czasie bezpieczeństwo.

W okresie Wszystkich Świętych wiele osób odwiedza groby najbliższych. Ruch w pobliżu cmentarzy, jak i na drogach w całej Polsce jest wtedy większy niż zwykle. W Lublińcu i w wielu innych miejscowościach wprowadzono zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy, o czym informowaliśmy TUTAJ.

W ramach akcji „Znicz 2021”, policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Policja przypomina jednocześnie o podstawowych zasadach takich jak: dostosowanie prędkości do warunków na drodze, konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania, czy zachowywaniu odstępu między samochodami. Apel kierowany jest również do pieszych, by dbali o swoje bezpieczeństwo i zachowywali szczególną ostrożność podczas poruszania się w okolicach jezdni. Policja zachęca również do noszenia odblasków.

Oprócz tego w komunikacie Policji Śląskiej czytamy takie zasady:

  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  •  Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  • Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
  • Pamiętajmy także, że od 20 marca 2020 roku do odwołania w naszym kraju ogłoszono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Wszyscy bezwzględnie muszą stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń, które zostały wprowadzone dla naszego wspólnego dobra. Na każdym z nas ciąży odpowiedzialność za zdrowie innych, a nasza niefrasobliwość może kogoś kosztować życie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Policji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Dołącz do dyskusji

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu