Akcja „Znicz 2021” – policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Akcja „Znicz 2021” – policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa

28 października 2021, godz. 11:46
Policja Śląska
Udostępnij: Kopiuj link

Okres Uroczystości Wszystkich Świętych przypadający na przełomie października i listopada, to czas wzmożonego ruchu na drodze. Z tego powodu w całej Polsce prowadzona jest coroczna akcja „Znicz”. Policja przypomina najważniejsze zasady, które pomogą zachować w tym czasie bezpieczeństwo.

W okresie Wszystkich Świętych wiele osób odwiedza groby najbliższych. Ruch w pobliżu cmentarzy, jak i na drogach w całej Polsce jest wtedy większy niż zwykle. W Lublińcu i w wielu innych miejscowościach wprowadzono zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy, o czym informowaliśmy TUTAJ.

W ramach akcji „Znicz 2021”, policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Policja przypomina jednocześnie o podstawowych zasadach takich jak: dostosowanie prędkości do warunków na drodze, konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania, czy zachowywaniu odstępu między samochodami. Apel kierowany jest również do pieszych, by dbali o swoje bezpieczeństwo i zachowywali szczególną ostrożność podczas poruszania się w okolicach jezdni. Policja zachęca również do noszenia odblasków.

Oprócz tego w komunikacie Policji Śląskiej czytamy takie zasady:

  • W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe, tramwajowe, będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  •  Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  • Osoby, które pójdą na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, zobowiązani są poruszać się poboczem lub lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • W pobliżu nekropoli, oprócz patroli ruchu drogowego, pojawią się policjanci nieumundurowani, którzy będą zwracać uwagę na kieszonkowców i innych sprawców przestępstw, chcących wykorzystać czyjąś nieuwagę i roztargnienie. Dlatego też nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
  • Pamiętajmy także, że od 20 marca 2020 roku do odwołania w naszym kraju ogłoszono stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Wszyscy bezwzględnie muszą stosować się do obowiązujących w tym zakresie ograniczeń, które zostały wprowadzone dla naszego wspólnego dobra. Na każdym z nas ciąży odpowiedzialność za zdrowie innych, a nasza niefrasobliwość może kogoś kosztować życie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Policji.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu