Burmistrz Edward Maniura napisał list do posła Andrzeja Gawrona w sprawie OZE

Burmistrz Edward Maniura napisał list do posła Andrzeja Gawrona w sprawie OZE

3 grudnia 2021, godz. 11:17
Udostępnij: Kopiuj link

Temat „Słonecznego Lublińca” jest ostatnio często poruszany. Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji uchwały o OZE, burmistrz Lublińca Edward Maniura postanowił napisać list do posła na Sejm RP Andrzeja Gawrona. Oto jego treść:

 Szanowny Panie Pośle,

   W imieniu 250 przyszłych prosumentów miejskiego programu „Słoneczny Lubliniec”, zwracam się do Pana Posła o podjęcie pilnej poselskiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmian w ustawie o OZE, dotyczącej uczestników realizowanych programów miejskich przy dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej.

  Na wczorajszym posiedzeniu, Sejm ponownie uchwalił nowelizację ustawy o OZE. Ta niekorzystna dla prosumentów zmiana nie tylko powoduje dzielenie uczestników jednego programu, ale może również spowodować utratę środków unijnych wielu samorządów (temat dotyczy zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska ok.100 tys. prosumentów).

   Mam nadzieję, że skoro Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało poprawkę, która jednak nie uzyskała w Senacie akceptacji, to inicjatywa poselska jest zasadna i będzie wspierana przez Rząd.

   Pragnę również poinformować Pana Posła, że na mój wniosek na najbliższym posiedzeniu Zespołu Infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego temat ten będzie omawiany w dniu 9.12.2021 r., prawdopodobnie z udziałem przedstawicieli Resortu Klimatu i Środowiska.

  Szanowny Panie Pośle, bardzo liczę, że podejmie Pan skuteczne działania w sprawie rozwiązania tego problemu.

  W załączeniu przesyłam stosowną poprawkę przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Z poważaniem
Edward Maniura
Burmistrz Miasta Lublińca

 

W uzasadnieniu poprawki czytamy m.in., że przewiduje ona, że „osoba, która zawarła w terminie od 31 marca 2022 r. umowę na zakup montażu mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r., będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach”.

Szczegółowa treść poprawki i list TUTAJ.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu