Na drogach ślisko. Policja apeluje o ostrożną jazdę

Na drogach ślisko. Policja apeluje o ostrożną jazdę

9 grudnia 2021, godz. 12:13
fot. KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Opady śniegu oraz niska temperatura sprawiły, że na drogach powiatu lublinieckiego może być ślisko. Dodatkowo IMGW podało 9 grudnia ostrzeżenie pierwszego stopnia o marznących opadach dla powiatu lublinieckiego. Lubliniecka policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o ostrożną jazdę.

O tym jak zachować bezpieczeństwo na drodze informuje KPP w Lublińcu:

„Dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne mają duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Przypominamy, że jazda w warunkach utrudnionej widoczności, kiedy występują opady deszczu lub śniegu wymaga włączenia świateł mijania w naszych pojazdach. Niestety wielu kierowców zapomina o tym obowiązku sądząc, że komputer pokładowy zawsze zrobi to za nas. Pamiętajmy, że bywają sytuacje na drodze, kiedy trzeba to zrobić ręcznie. Warto również prawidłowo przygotować się do jazdy. Przed uruchomieniem silnika należy odśnieżyć cały pojazd, łącznie z dachem, a także upewnić się, że wszystkie szyby są wolne od lodu.

Wszyscy kierowcy powinni regularnie kontrolować sprawność przednich i tylnych świateł, świateł stopu oraz kierunkowskazów. Pamiętajmy, że droga hamowania podczas opadów deszczu czy śniegu jest dłuższa, należy więc zachować bezpieczną odległość między od pojazdu poruszającego się przed nami oraz innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że należy kontrolować poziom bieżnika i sprawdzać ciśnienie w oponach. Na oblodzonej nawierzchni należy jechać wolniej zachowując dużą ostrożność, unikać nagłego hamowania i skręcania, gdyż może to spowodować poślizg. W przypadku poślizgu kół zdejmij nogę z pedału gazu, aby wytracić prędkość i odzyskać pełne panowanie nad kierownicą. Jeżeli hamowanie jest konieczne, rób to delikatnie.

Uważaj na pieszych, którzy o tej porze roku mogą być słabiej widoczni!”

Jednocześnie przypomina się, aby przed wyjazdem odśnieżyć swój samochód. Zamarznięte szyby i zalegający na pojeździe śnieg mogą ograniczać widoczność i stwarzać inne niebezpieczne sytuacje (np. spadający z dachu lód). Jeśli policja zauważy i zatrzyma pojazd zagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego, kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu