2500 zł mandatu dla nietrzeźwego rowerzysty. Policja przypomina o nowym taryfikatorze

2500 zł mandatu dla nietrzeźwego rowerzysty. Policja przypomina o nowym taryfikatorze

1 lutego 2022, godz. 7:55
KPP Lubliniec
Udostępnij: Kopiuj link

Nowy taryfikator przewiduje surowe konsekwencje za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości. Przekonał się o tym zatrzymany do kontroli mieszkaniec gminy Ciasna. 26-latek jechał rowerem, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Policjanci za popełnione wykroczenie ukarali go mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

W sobotę 29 stycznia na ulicy Zjednoczenia w Ciasnej policjanci z drogówki zauważyli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Przypuszczenie mundurowych szybko się potwierdziło, gdyż w rozmowie z nim, podczas legitymowania, stróże prawa wyczuli od mężczyzny alkohol. Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało, że 26-latek wsiadł na rower, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. W związku z popełnionym wykroczeniem, sprawca został ukarany, zgodnie z obowiązującym od początku 2022 roku taryfikatorem. Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości nowe przepisy przewidują mandat w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za kierowanie po alkoholu. Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny (np. rowerem) po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila), grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Z kolei, jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych.

Policja przypomina, że pijani kierujący, w tym rowerzyści, są często sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Każdy kierujący prowadzący swój pojazd po alkoholu lub znajdując się pod wpływem podobnie działającego środka, jest poważnym zagrożeniem na drodze, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.

Źródło: KPP Lubliniec

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu