Do jakich wnętrz sprawdzają się panele układane w jodełkę?

Do jakich wnętrz sprawdzają się panele układane w jodełkę?

22 marca 2022, godz. 7:40
Udostępnij: Kopiuj link

Łączą nowoczesność z tradycją, a stylowy efekt z ponadczasowym pięknem – oto panele jodełka, jeden z najpopularniejszych wzorów ułożenia parkietu. Dowiedz się więcej na ich temat i czerp inspiracje z przygotowanych przez nas pomysłów. Podpowiadamy, do jakich wnętrz sprawdzają się panele układane w jodełkę i z jakimi stylami łączą najlepiej.

Panele jodełka – poznaj ich zalety

Jodełka – wzór, w którym panele ułożone są skośnie w stosunku do siebie – dzieli się na trzy rodzaje: jodełkę klasyczną, zwaną również angielską, jodełkę francuską oraz węgierską. Różnią się one miejscem styku desek i kątem przycięcia ich krótszego boku. W jodełce klasycznej wynosi on 90 stopni, podczas gdy w węgierskiej 60, a francuskiej zaledwie 45. Najczęściej spotykana we wnętrzach jest jodełka klasyczna, której krótszy bok styka się z dłuższym bokiem kolejnej deski pod kątem prostym.

W Polsce wyjątkowo chętnie wybierana w czasach PRL-u, na świecie obecna już na przełomie renesansu i baroku. Do dziś spotkać ją można zarówno w starych kamieniach, w których zaaranżowana jest w stylu vintage, jak i w nowoczesnych apartamentach, będąc ciekawym przełamaniem wielu stylów, w tym niezwykle chętnie wybieranego stylu minimalistycznego.

Wybór paneli podłogowych zamiast drewna to sposób na to, jak uczynić podłogę maksymalnie funkcjonalną i spójną ze współczesnymi potrzebami. Panele jodełka to łatwość utrzymania w czystości i pielęgnacji, odporność na uszkodzenia i korzystny stosunek jakości do ceny.

Do jakich wnętrz sprawdzają się panele układane w jodełkę

Przestronne
Panele układane w jodełkę swobodnie sprawdzą się w całym domu – nie tylko pasowały będą do eleganckich salonów i biur, ale również klasycznie urządzonych kuchni, korytarzy czy łazienek. Jedynym warunkiem staje się wielkość pomieszczenia. Jodełka zdecydowanie lepiej odnajduje się we wnętrzach wysokich i przestronnych, ponieważ dla małych i niskich może być zbyt przytłaczająca.

Minimalistyczne
Podobnie we wnętrzach, które są bogato zdobione. Panele jodełka w połączeniu z licznymi dodatkami i ornamentami zamiast stylowo urządzonej przestrzeni, dadzą efekt chaosu. Dlatego panele układane w jodełkę lepiej sprawdzają się do wnętrz minimalistycznych, w których mniej znaczy więcej. Same w sobie są doskonałą ozdobą wnętrza i połączone z białymi ścianami oraz niewielką liczbą przedmiotów w pomieszczeniu mają możliwość wybrzmieć z pełną mocą.

W stylu klasycznym
Jodełka sama w sobie jest klasycznie piękna. Stanowiła będzie znakomity wybór do kamienic, ozdabiając wysokie wnętrza urządzone w stylu klasycznym. Biel, złoto i drewno – oto dostojne trio, będące uosobieniem luksusu. Ponadczasowe i uniwersalne. Wybierając panele jodełka do klasycznych wnętrz, sięgnij po jasne dekory o delikatnym usłojeniu.

W stylu vintage
Przy jodełce trudno oprzeć się chęci połączenia jej ze stylem vintage. Jeśli tylko wnętrze jest odpowiednio duże, ciemne panele ułożone w jodełkę w zestawieniu ze starymi meblami nadadzą mu charakteru. Perfekcyjnie sprawdzą się panele w odcieniach głębokich brązów czy ciemnych szarości.

W stylu glamour
Znany dotąd z przepychu styl glamour w nowoczesnych wnętrzach łączy się z minimalizmem, tworząc wyjątkowe aranżacje. Jodełka może być świetnym ich uzupełnieniem, dobrze komponując się z takimi elementami jak lustra, złote dodatki i pikowane meble. Panele niech będą jasne, najlepiej wpadające w biel lub jasną szarość, by odpowiednio silnie mógł wybrzmieć jej niebanalny wzór ułożenia.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu