Dzisiejszy sondaż: Czy Polacy wyjdą z grupy na EURO 2024?

Odpowiedzi:

news

Czym jest przesyłka gabarytowa i jak ją wysłać?

23 marca 2022, godz. 9:07
Udostępnij: Kopiuj link

Nadawanie przesyłek to w dzisiejszych czasach znacząco ułatwiona procedura. Do wyboru mamy mnóstwo firm, które zajmują się ich obsługą, co przekłada się na atrakcyjniejsze ceny, szybsze terminy realizacji i skuteczniejsze działania. W tym artykule pochylimy się nad przesyłkami gabarytowymi. Czym są? Jak je wysyłać? Sprawdź!

Przesyłka gabarytowa – czym jest?

Czym jest przesyłka gabarytowa? W jaki sposób wylicza się cenę u poszczególnych przewoźników? Postaramy się dokładnie odpowiedzieć na te pytania, by rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości. Otóż pod pojęciem przesyłki gabarytowej kryje się po prostu przesyłka, która wykracza poza standardowe wymiary i wagi przesyłek, podane przez poszczególne firmy kurierskie. Tego typu paczki stanowią wyzwanie dla przewoźników, przez co wdrażane są szczególne wymogi co do ich nadawania, a poza tym firmy posiadają specjalne stawki dla tego typu nadań. Wynikają one z utrudnionego sortowania, potrzeby wygospodarowania dodatkowego miejsca w trakcie transportu czy dodatkowego sprzętu przy załadunku/rozładunku (np. wózek paletowy, podnośnik). 

Jak obliczyć wagę gabarytową przesyłki?

Przesyłki gabarytowe to przesyłki o dużych wymiarach. Dla tego rodzaju nadań obliczana jest waga gabarytowa, nazywana też wagą wymiarową, wolumetryczną lub objętościową. Jeśli okaże się, że waga rzeczywista paczki jest mniejsza niż waga gabarytowa, wówczas przy wycenie brana jest właśnie waga gabarytowa. Jak ją obliczyć? Najprościej, mnożąc przez siebie wszystkie wymiary paczki, tj. długość, szerokość i wysokość, a później podzielić wynik przez ustalony przez przewoźnika współczynnik – np. w DPD, FedEx, InPost Kurier jest to 6000, a w UPS 5000. Wyliczeń może też dokonać broker kurierski – sprawdź np. tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl.

Jak przygotować paczkę gabarytową do wysyłki?

Wprowadzenie paczek gabarytowych przez operatorów było koniecznością. Tego typu nadania mają bowiem swoje konsekwencje logistyczne, a to generuje koszty. Dwie paczki tej samej wagi, jednak mające różne rozmiary, wiążą się z różnym kosztem ich transportu. Podczas nadawania kluczowe jest zatem ustalenie ilości miejsca, które przesyłka zajmie w furgonetce oraz jak bardzo ją obciąży – dzięki temu możliwe jest optymalizowanie kosztów transportu i dostosowywanie metod obsługi paczki do jej wymagań (np. pracy w sortowni czy podczas odbioru albo przekazania przesyłki przez kuriera).

Przygotowując paczkę gabarytową należy odpowiednio ją przygotować i zabezpieczyć. Najwygodniejszą opcją jest zapakowanie w karton o kształcie prostopadłościanu, a także zabezpieczenie przedmiotu za pomocą wypełniaczy (np. poduszek powietrznych, papierów, chrupek wypełniających) i dokładne oklejenie taśmą. Przydatne może być również oklejenie przesyłki naklejkami ostrzegawczymi – np. nie przewracać, góra/dół, zachować suchość, ostrożnie, uwaga szkło czy nie piętrować.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje nadanie przesyłki krajowej w zależności od jej wagi sprawdź: https://www.sendit.pl/cennik/cenniki-krajowe/dhl

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu