Rzeźby Stanisława Henryka Kowalczyka – otwarcie wystawy

Rzeźby Stanisława Henryka Kowalczyka – otwarcie wystawy

11 maja 2022, godz. 9:31
inf. i graf. nadesłane
Udostępnij: Kopiuj link

Burmistrz Miasta Lublińca oraz Stowarzyszenie Złote Lata zapraszają na otwarcie wystawy Rzeźby Stanisława Henryka Kowalczyka. Wernisaż odbędzie się w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. 

Kilka słów o autorze:
Stanisław Henryk Kowalczyk urodził się w 1947r. Z wykształcenia jest rolnikiem, biologiem i pedagogiem. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Gosławicach koło Dobrodzienia. Przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków na podstawie dorobku artystycznego. Tworzy rzeźby, kompozycje i instalacje rzeźbiarskie, gdzie głównym tworzywem jest drewno, które łączy z innymi materiałami takimi jak: kamień, metal, szkło. Do swoich prac często wprowadza kolor i światło. Zwłaszcza w monumentalnych, plenerowych formach przestrzennych, gdzie światło traktuje jako integralną część dzieła. 

Jest obecnie członkiem opolskiego oddziału ZPAP. Mieszka i tworzy w Lublińcu. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Autor dużych form przestrzennych stojących w kilku miastach w Polsce (Lubliniec, Dobrodzień, Nysa, Poznań) i w Niemczech (Haan, Gruiten). Kurator wielu wystaw artystycznych i międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich w mieście Lublińcu. Przewodniczący Lublinieckiej Rady Kultury. 

Jedną z ciekawszych instalacji rzeźbiarskich jest „Jezus Chrystus z doliny rzeki Kocinki”. To rzeźba autorstwa człowieka (S. H. Kowalczyka) oraz nieznanego bobra żyjącego w polskiej rzece Kocince, przepływającej przez malowniczą wieś Trzebca. Figurę Chrystusa wyrzeźbił swoimi zębami właśnie bóbr, sam lub z pomocą swoich współbraci – czytamy w zaproszeniu na wystawę. 

źródło: nadesłane

Inne prace:

źródło: nadesłane

źródło: nadesłane

Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 12 maja o godz. 18.00 w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lublińcu. Wystawę będzie można oglądać do 12 czerwca. 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszy, wyraź swoją opinie!

Polecane artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek. czytaj więcej...

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. czytaj więcej...

Zamknij
Ułatwienia dostępu